Mor Domates Yakında Soframızda

Konusu 'Serbest Bölüm' forumundadır ve fırat68 tarafından 2 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. fırat68

  fırat68 Active Member Üye

  [​IMG]

  Kanada'da geliştirilen GDO"lu mor domatesler, bu yıl AB ülkelerinde fast food ürünlerin içinde satılmaya başlanacak.
  Mor Domates Yakında Soframızda...

  Kademeli olarak piyasaya sokulmak istenen mor domateslere karşı tepki var.

  Geneteği değiştirilmiş ürünlerle ilgili uygulamaları, AB’ye göre daha gevşek olan Kanada’da geliştirilen Avrupa Birliği ülkelerine bu yıl içinde getirilmesi beklenen mor domatesler, daha süper marketlerde yer almadan halkın tepkisini çekti.

  Mor domateslerin ilk olarak İngiltere ’de halka sunulması bekleniyor. Bilim insanları mor domateslerin kırmızı domateslerde olduğu gibi beslenme değerlerine sahip olacağını öne sürerken halka genetikli mor domatesleri tüketme çağrısında bulundu. Mor domateslerin kademeli olarak ilk önce pizza ve hamburger gibi ‘Fast Food’ türü yemeklerde sos olarak kullanılacağı, daha sonra sofralarda salata çeşitleri başta olmak üzere tüm alanlarda tüketime sunulacağı belirtildi.

  ‘KANSERE KARŞI ETKİLİ’ İDDİASI

  Avrupalılar’ın özellikle transgenetik ürünlere karşı Amerikan halkına oranla daha fazla hassas olduğunu belirten uzmanlar mor domateslerin geleneksel kırmızı domatesler kadar rağbet görmeyeceğine dikkat çekti. Yeni domates türünün çok sayıdaki ülkeden 300 bilim adamının ortak bir çalışması olduğuna işaret eden İspanyol El Mundo gazetesi, bu bilim adamlarının Avrupa Birliği’nde transgenetik ürünleri araştırmalarına uygulanan kısıtlamalardan dolayı çalışmalarını Kanada’ya kaydırmak zorunda kaldıklarını hatırlattı. ‘New Energy Farms’ adlı şirketi yöneticilerinden John İnes ise, mor domateslerin kansere karşı likopen ve selenyum özellikleri de bulunduğunu hatırlatarak “Değişen sadece domatesin rengi oldu” dedi.

  Yabantv
   
 2. guvercinurfa

  guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

  daha neler göreceğiz bakalım
   

Sayfayı Paylaş