Angut Cinsi Güvercinlerim'den Yavru Alamıyorum.

Konusu 'Karşılaşılan Sorunlar' forumundadır ve Gökhan01 tarafından 19 Nisan 2016 başlatılmıştır.

1. Gökhan01

Gökhan01 New Member Üye

Arkadaşlar merhaba, bir çift Angut cinsi güvercinim var. Bu kuşları geçen sene bir arkadaşım hediye etti, geldiklerinde yeme yeni düşmüşlerdi fakat çoğu zaman şırınga yardımıyla ben besledim. Uzun zamandır yumurta veriyorlar, yumurtladıktan sonra 1 hafta kadar çoğu zaman dişi yumurta da yatıyor sonra geri kalkıyor ve hiç yatmıyorlar haliyle yumurtalar bozuluyor. Dişinin çatı kısmı devamlı yumurtlamaktan çok ayrıldı. Hatta hasta oldu aşırı halsiz kaldı ilaç hap takvisiyle ölümden döndü. Aynı durumu tekrar yaşıyorum, yumurtluyor fakat yine yatmıyor. 1 hafta sonra yine kalktı yumurtalar yine bozuldu. Hatta şöyle bir durum var yumurtadan kalktıktan 1 hafta kadar sonra yine yumurtluyor. Erkek kuş dişiyi çok dövüyor yuvaya bile sokmuyor. Lütfen bu konuda bana yol gösterin ne yapmalıyım.

Last edited: 19 Nisan 2016
  2. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

Geçmiş olsun. Halsiz bitkin düşmesi üst üste yumurtlamasından kaynaklı erkek kuşun sürekli kovalaması rahatsız etmesi sürekli çift olmasını istemesinden yumurtadan sürekli kalkması aceme genç dişi ondan olabilir başka kümes farktörüde olabilir takip etmek lazım bu dişiyi erkekten ayırıp en az 2 ay çift etmeden tek bak yumurtlama yapa yapa kısır olur bu sekil devam ederse dişiyi dinlendir sonra yine dene yumurtada yatmamaya devam ederse kendine hamal denilen bakıcı ucuz kuş temin et yumurtayı altına sür onlar çıkarsın dişinin altınada plastik yumurta koy yani dişi dogurdugu zaman al hamala koy dişi plastikte otursun sonra kalkarsa bile yavru bakıcıda çıkar dişiye bol bol kalsiyum ve vitamin takviyesi yap

Sayfayı Paylaş