Şanlıurfa Mehmet Gökmen Tuncer sarı demkeş güvercinleri

Konusu 'Ötücü Irklar' forumundadır ve guvercinurfa tarafından 7 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. gazi

gazi New Member Üye

RE: Şanlıurfa suruçtan Sayın Mehmet Gökmen Tuncer beyin sarı demkeş güvercinleri yeni

Selamünaleyküm.
    Mehmet kardeşim ankut ve sarı demkeşlerin çok güzel,Allah nazardan saklasın.

2. mustafavilgen

mustafavilgen Member

RE: Şanlıurfa suruçtan Sayın Mehmet Gökmen Tuncer beyin sarı demkeş güvercinleri yeni

Ben Urfa'da hiçbir ihaleye katılmadım ve kuş beslemiyorum aslında zaman bulamıyorum desem daha doğru. Üstteki yazımda belirttiğim ihale değil, Haşimiye'deki kuş pazarıydı. Çok doğru söylüyorsunuz önce insanların örgütlenmesi gereklidir. Fakat kimse elini sıcak sudan soğuk suya sokmadan yapılabilecek birşey değildir. Bir toplumda bilinci oluşturmanın ne kadar zor olduğunu biliyorum. Fakat şunu görüyorum ki sanki herkes bir hareket bekler gibi en azından internet ortamında. Şunu farkettim ki Türkiye'de insanlar daha angut kuşunu tanımıyor, çünkü kimsede işte bu angut kuşudur temel özellikleri şudur, fotoğraflarıda bunlardır diye belirtme gereği bile duymamış. Ben önümüzdeki aylarda Urfa'ya bir ziyaret gerçekleştirmeyi düşünüyorum. Bu ziyaretim asıl amacıda Urfa Angutu olacaktır. Sizin gibi bu işe gönül vermiş arkadaşlarla tanışıp, bunun için ne yapılması gerekliyse hepsini yapmaya hazırım. Gerekirse alıp üretmeyi bile düşünebilirim ( Ha şunuda söylemek isterim affınıza sığınarak, gerekirse kimde varsa eğer ki satarsa 300'se de 500'se de farketmez almaya hazır olacağım). Şunu söylüyorlar işte orijinali yok artık kalmadı falan gibi bu doğru mudur?

3. gökmentuncer

gökmentuncer New Member Üye

oldu ne zaman isterseniz gelin tanışırız.orjinali var ne demek yok ama ne yazıkki sarı angut yok bırakın orjinalini kırmasını bile bulmanız çok zor.bende diğer illerdeki çeşitli arkadaşlarla görüşütğümde angutu tarif edince kimse bilmiyor.hatta izmitte bir kuşçu arkadasım böyle bir ırkı hiç görmedim duymadım dedi.o kadar ilginç yani ben urfada sarı angut olarak 2 çiftten fazlasını kimsenin kümesinde görmedim çok nadir bulunuyor tabiii ortalıkta dolaşan sarı çok da biizm bahsettiğimşz sarılar urfada bir kaç kişiden fazlasında bulunmuyor.yanlız 300 sede 500 sede yazmışsınız ya urfada o aradığınız sarıları 300 veya 500 bulmanız biraz zor olacaktır.çünkü en işe yaramayan ihalelerde satılacakalr bile 400 veya 500 alıcı bulabiliyor.internette benden baska sarı fotosu yüklmeiş kimseyi bulamadım.yüklemek lazım benim angutlardan daha iyisine sahip olanlar lütfen yüklesinler

4. mustafavilgen

mustafavilgen Member

Demek durum o kadar vahim, yazık çok üzüldüm. Rakamları farazi olarak vermiştim, önemli değil (çok samimi olarak söylüyorum). Böyle bir canlı için rakam artık değerini yitirmiştir benim gözümde. Onu bunu bilmiyorum tez elden birşeyler yapmalıyız. Desenize bir on yıl içinde tamamiyle yok olup gidecekler, 5000 yıldır bizimle olan bu canlıyı sadece fotoğraflarda yad edeceğiz, çok yazık. Urfa'ya geldiğimde muhakkak sizi ziyarete geleceğim. Saygılarımla...

5. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

mehmet gökmen bey kardeşim çok güzel açıklamış urfada cidden angut çok azaldı neden derseniz hem üretim yok hem kıran çok hemde ticari amaçlı başka illere çok sattılar başka illerdekilerde ne yazıkki demkeş sandı kırdılar kıra kıra mahvettiler. urfada 300 500 arası ancak çok az ırk özelligini taşıyan angut bulabilirsiniz iyisi iyi para ediyor ama bence artık angutun ne ettigi nekadar ettigi ile degilde nasıl en iyisini üretirim düşüncesine girilmesi lazım. normal angutta üretilmeli en iyiside üretilmeli sonuç olarak öncelikli yapılması gereken angutların orta hallide olsa sayısını çogaltmak zaten sayı cogaldıkca üretimde verimlilik ve kalite artacaktır angutları kendi içlerinde çarpaz eşleme yaparak çok süperlerini elde etmek gerekir. bu iş en cokda angutculara düşüyor. ben bir filo kuşu üretici ve yetiştiricisiyim kuş sayım çok fazla angutun üzerine düşemiyorum ama elimde yine bir çiftte olsa angut var. bende demkese agırlıklı oldu biraz süs kuşları ama işlerimi düzene soktukdan sonra bir kümes angut beslemeye başlayacagım inş imkanlarım ve yerim müsait çünkü. bakalım inş istenilen düzeye getirriz. urfada toplasan 5 kişide en iyisi cıkmaz cıksada satmazlar. zaten üremesi cok zor hayvandir.

6. gökmentuncer

fehmi abi üretime önem veriyorum.en iyi yavruları elde etmeye çalşıyoruz ama ne yazıkki seninde bildiğin gibi ölüyorlar yoksa şu anda bende senin en iyi diye nitelendirdiğin angutları üretmek için anaçlar varda üremede sorun var.yani herşey tamam malzemenin en iyisi var ama işleyemiyoruz.denemediğim yol kalmadı.buna çare bulursam emin olki sorun çözülmüş olacak

7. furkanahmet

furkanahmet Member Üye

süper kuşlar mehmet gökmen bey tüyünce hayrını görün beyazlarınızda harika

8. mustafavilgen

mustafavilgen Member

Valla Fehmi kardeş bu işi yaparsan çok iyi olacak, birinin bu işin ucundan tutması gerekiyor. Ben Urfaya geldiğimde muhakkak senide görmek istiyorum. Bir kaç çiftte almayı düşünüyorum (çaprazlama yapabilmek için). Urfalılar bu işin peşine düşmezlerse 10-15 sene içinde şimdikileri bile arar olacağız. Antalya'dan selamlar...

9. guvercinurfa

beklerim buyur gel başımız üstünde yerin var. bende angut şimdilik tek bir dişi var demkeş çok bende ama sana ayarlarız üretici arkadaşlardan çarpaz eşleme yapmazsan iyisini üretemezsin zaten urfalı yetiştiricileri yapmadıgı tek şey düzgün eşleme yapmamak ve bilgisizlik

10. mustafavilgen

mustafavilgen Member

Sende buyur gel canın ne zaman isterse, benimde başımın üstünde yerin var. Zannımca bu hayvanların çabuk ölmeside düzgün eşleme yapılmamasına bağlı, çünkü kuşlarda bağışıklık sistemi sorunları ortaya çıkıyor ve zayıf düşüyorlar. Çaprazlamayla bunun da önüne geçilir gibi görüyorum. Hem ırkın ıslahı hemde sağlıklı nesiller için. Ne yazık ki ülkemizdeki bir çok tür için bu geçerli, herkes babayı kıza, oğluna anneyi derken, bütün bir soy heder oluyor. Bu bilincin düzelmesi lazım. Eğitim şart. Saygılarımla...

11. guvercinurfa

baya anne eşlemesinden çok en önemlisi yavruların kıprılması ben yavru angutlarım yeme düştügü zaman özelikle paca kanat ve kuryuklarının kırpılıp yerde tüye ve feke bırakılmasından yanayım ben bu şekilde yaparak zamanında çok angut ürettim şuan demkeşlerime uyguluyorum ölü kaybı çok şükür %1 ancak oda annesi bakmazsa ve yavrulara mutlaka ek takviyeler yapıyorum.

12. gökmentuncer

arkadaşlar üretim kolay bişi değil yavru ölümlerinin önüne geçmek çok zor bişi ben 7 aydır mücadele ediyorum ama bir türlü başaramıyorum fehmi abi bana iki çocuk ilacı söyledi onları kullanıyorum bakalım bu çıkacak yavrularda öleceklermi:angutlarda üretim çok zor herkesin işi değil.bende sarı angutlarımın yavruları ölüyor hiç bir şekilde kurtaramıyorum akıl veren ve ilaç ismi diyen çok ama faydası yok.fehmi kardeş kısas lı bir dostumdan kırmızı angut aldım 10 numara :yıllardır angut besliyorum o adamın ekeleri gibi urfada ben hiç rast gelmedim.bir ara gel bak

13. guvercinurfa

inş bir ara gelir bakarım iyi günde besle. ilacların inş faydasını görürsün ama senin kuşlarının damızlıklarındamı var acaba sorun iyi şekilde görmeklazım görmeden hiç bişe diyemiyorum. her ilaçda kullanılmaz. ama sende ya samonella var ya zehirli ishal ikisinden biridir.

14. gökmentuncer

fehmi abi benim yavrularımdan kurtulanları bi kaç dostuma vermiştim maşallah turp gibiler eğer ekelerde bişi olmuş olsaydı onlarda ölürlerdi.bir türlü çözemedim:bir ara gelir bakarsın iyi günler

15. guvercinurfa

valla mehmet gelir bakarım inş ama bende hala anlamadım bişe bukadar yavru ölmesi normal bişe degil ve teşih koyamamak daha zor. inş hiç bişe olmadan en kralını üretmeye devam edersin

16. guvercinurfa

gökmen beyin en yeni yavruları ve kuşları

17. guvercinurfa

18. guvercinurfa

19. guvercinurfa

20. guvercinurfa

Sayfayı Paylaş