Şanlıurfa Mehmet Gökmen Tuncer sarı demkeş güvercinleri

Konusu 'Ötücü Irklar' forumundadır ve guvercinurfa tarafından 7 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. urfalıfatih

urfalıfatih Active Member Üye

RE: Şanlıurfa suruçtan Sayın Mehmet Gökmen Tuncer beyin sarı demkeş ve diğer güvercinleri

mehmet bey vantilatörü iyi akıl etmişsiniz güzel ankutlar emeğinize sağlık sizin gibi değerli hemşerimizi sitemizde görmek ne güzel sayfanız hayırlı olsun paylaşımlara devam edelim teşekkürler

2. gökmentuncer

gökmentuncer New Member Üye

RE: Şanlıurfa suruçtan Sayın Mehmet Gökmen Tuncer beyin sarı demkeş ve diğer güvercinleri

çok sağolun teşekkürler.

3. mehmet boran

mehmet boran Member

güzsel kuşlar bu aralar tövbe etmişim sarı siyah ve beyaz anguta tövbemi bozar bozmaz senden 1 çift alırım sarılardan :)

4. gökmentuncer

bence hemen tövbeni boz çünkü sarı angut gerçekten beslemesi zevkli ama ne yazıkki çok fazla ölümün yaşandığı bir ırk.sendede güzel kırmızılar vardır bence...

5. enes yörük

enes yörük New Member Üye

Gökmen Bey Kuşlarınızın tüyünce hayrını görün inşallah..

memet abi sen kafayı yorma sarı değilde KIrmızının eyisi siyahın eyisi beyazı eyisi bende mevcut :) ne zman istersen emrinde.. iki takım siyahıda sen aldırdın bana :) :) :) Sarı sana bi türlü gelmiyor abe :D sen vazgeç bu sarı sewdasından :D

6. mehmet boran

mehmet boran Member

valla sana aldıgımız siyahlardan bence daha urfada kalmadı nerde öyle beyaz gözlü zifir siyah angut
    kıymetini bil onların bigün tövbemi bozarsam senden geri alırım bide benim beyazlar nasılar kıymetini bil bak
    olmadı böyle yaparız beyazla siyahları senden alayım sen bak sarılarıda mehmet gökmenden alayım onda kalsın o baksın ancak öyle olur bende dayanmıyorlar en fazla 3 ay sonra hepsi mefta bide mavimi deneyim diyorum onlar belki yaşar:)[hr]
    haklısın gökmen güzel ve zevkli bir ırktır angut ırkı ama dediyin gibi bende aşırı ölüm oluyor kırmızı dışında hani belki batıl inaç ama gerçekten bana gelmiyor. kırmızılardanda gerçi bu sezon hayır görmedik 3 çift kuştan her birinden 2 agız yavru aldık hepsi öldü bozulan yumurtalarda cabası bi ara kafam ayık olsa kümesi deyiişip yeni kuşlar koyacam bide öyle deniyecem ozaman kesin senden 1 çift alırım öleceyin bile bile:)

7. gökmentuncer

mehmet kardeş bu yıl yavru ölümlerinde heralde il birincisi olmuşumdur...8 çift anaç sarıdan daha adam gibi yavru alamadım her yuvaya gittiğimde yeni ölümlerle karşılaşıyorum.hemde en kıymetli kuşlarımın yavruları ölüyor.hiç tadım yok.iyi sarı ANGUT BULMAK URFADA ÇOK ZOR.ihalede zaten kuş para etmiyor.en kıymetli kuşlarımızın yavrusu para etmiyor:ama kuş ayaklı birazda iri olursa kapış kapış alınıyor kimsenin renge göze fizksel özeliklerine baktığı yok.ne yazkki böyle:yavru ölümlerinin önüne geçemiyorum prensip olarak ilaçda kullanmıyorum hep doğal yollarla mücadele ediyorum yinede olmuyo ekelerimde bişi yok ama yavru ölümü 50 ye yakın oldu soruyorum herkesde var ölüm ama bende daha fazla.iyi sarı bulmak zaten zor bide ölüm olunca daha zorlaşıyor on numara kuşlarımın yavruları öldü bu sezon hayır görmedim

8. enes yörük

enes yörük New Member Üye

Mehmet abii biliyosun sıyahtan yana beyazdan yana sıkıntı olmasın. hem beyazlar hem kırmızılar bugun bırer yumurta bırakmışlar.. hem kırmızılar hemde beyazlar çok iyi yavru yetiştiriyorlar. siyahlar zaten bı takımı ekeleşti bi takımıda malüm daha kızma.... [hr]

Gökmen Bey Merhaba bu sezon ŞEytan kulağına kurşun yavru ölümü olmadı bende. tabi yüksek yerden folluktan yere düşüp kursağı patlayıp ölen kırmızı angutu saymaz isek :) periyodik bakımlar yapıldıktan sora birde kümese yabancı kuş girdi çıktısı yapılmadıktan sora emin olun yavru ölümü felan fasa fisoo.. herkesın kumesınde şuan bile hastalık var bende sıkıntı yok çok şükür.... ilaç vermıyorum demişsiniz. valla gerektiği yerde veriyorum.. kuşun ölmesini izleyeceğime doğal yolllarla ileştirmeye çalışmayıp ilacı verıyorum. ha doğal yolla tedaviden ziyade doğal yollarla kuşlarınıza bakım yapabılırsınız. mesela ben havucu küçük doğrayıp veririm . Semiz otunu (pirpirim) verıyorum. ıspanak elma karpuz gibi meyve ve sebzelerle bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğim için zaten hastalık uzak bana. Bol yavrulu bir sezon geçirirsin umarım artık ne diyelim.

9. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

mehmet kardeşim ilacı gerektiginde kullan bence ölümlerden kurtul biz 2 tllik kuşlara bile ilaç veriyoruz daha degil böyle angutlara vermeyelim angutcu degilim ama severim ölümlerin olmasının sebepleri arasında özelikle yavrularda görünen en belirgin keyfini bozma ben bunu bursalı süs güvercin üreticilerine sordugumda tek dedikleri damızlıkları taklacı pacası kalacak şekilde kırpıyoruz ve cıkan yavrularında pacasını ve tepesini kırpıp tüye bırakıyoruz kuyruk kırpa kanat kırpa size kalmış bişe diyorlar. bu yöntemi bizim sitedeki sunay güler abi yapıyor 1 çift buharadan 30 çift yavru aldı nerdeyse bir yılda yumurtaları baska kusun altına sürmek kaydıyla ama ölen yavru sayısı 1 veya 2 di ve biliyoruzki buhara demkeş ve anguttan daha iri ve daha degişik tepe ve pacaya sahip. bence yerinizde olsam hem ilac kullanırım hem damızlıkları kırparım pacadan tepeden zaten damzlık oldugu ıcın sorun yok. cıkan yavrularıda iyi kötü diye ayırt etmem kırpar feke bırakırım nasılsa tüy dökümünde tüyünü döker kırpımları cıkarır ve ozamana kadar ölmez kendini baya toplar. ayagında paca olursa cidden yavru zorluk cekiyor yürüme filan hele cıgası öne cok uzun geliyorsa mutlaka yemi bile zor görüyor ister istemez keyfi kacıyor ölüyor. sinme halsizlik istahsızlık filan. zaten enesde söylemiş çok kümese kus almak sokmak iyi degil bir bagdadı aldım ihaleden hasta cıktı simdi aynı hastalık 8 kusumda var dikat etmek lazım.

10. gökmentuncer

fehmi kardeş ihaleden çok kuş almıyorum.ama nedense bir hastalık girmiş galiba eke kuşlarımda hiç bi sorun yok ama yavru ölümlerim hala devam ediyor:dün akşam bu sabah 3 yavru daha attım:ialç ne kullanmam lazım bilgisi olan varsa söylesin bana.nedense hep aynı yavru tüylenmeye başlayınca ölüyorlar inanması zor ama daha doğru dürüst yavru alamadım 4 aydır:ilk başlarda sıcaktandır diyordum ama şimdi sıcaklar olmamasına rağmen ölümlerim tüm hızıyla devam ediyor.acaba dezenfektemi etmem lazım yuvayı:ölümün olduğu yuvalıklarına atıyorum bakalım ona rağmen ölümler olursa heralde kuşçuluğu bırakmam lazım.yıllardır beslerim ilk defa bu yıl bu olay başıma geldi.işin ilginci ekelerinde hiç bişi yok.bence salmonella var yuvada ama hiç bir belirtisi yok yavrularda ani ölümler oluyor:umarım kimsenin başına gelmez:

11. DoganBeq

DoganBeq Active Member Üye

mehmet abi kümesin sürekli temiz hava aliyomu artı çiftlilerin vitamin ihtiyaçı varmı eger çiftliler vitamin eksikligi varsa genetik olarak yawrularada yansımakdadır ve yawru yumurtandan cıksa vucudu bazı parazitleri kaldıramıyo ve öliyo şöyle sölim nasıl bir annenin vitamin eksikligi oldumu karnındaki cocuguna yansır buda öle ve ölen kuşlarının kursakları dolumu ona dikkat ettinmi
    hiç ölen yawrulardan birini
    bogazdan keserek ta karnına kadar kes ve içi kısmına bak yara falan bişeyler varmı şöyle sölim hani bir koyunu derisini yüzmeden önce karınnın keseriz ya
    bunu öle keseçen
    sirt üstü yatir öle kes bak ona göre ilça söleriz sana

12. gökmentuncer

doğan abi dün tanırsın haci raufla görüştüm birazdan onu getirip aşı yaptıracam.ben temziliğe çok önem veriyorum temizlikle alkası yok dün bir vitamin ilacıda aldım onuda veriyorum bakalım artık aşılamaylada olmassa yapacak bişi yok kuş beslemeyi galiba bırakmam gerekecez çünkü yıllardır besliyorum ilk defa bu yıl böyle oldu kökten sorunu çözecem galiba çünkü yavru ölümleri bende duygusal anlamda yorgunluk verdi.bakalım artık bugun aşıyıda deneyelim sorunun çözümüne bakacaz artık

13. mehmet boran

mehmet boran Member

he dogan işimiz gücümüz kalmadı otopsi yapalım ölü kuşlara ben ölü kuşlara elimi bile vurmazken nasıl otopsi yapayım dogan dur bidaha ölen olursa sana getirem gerçi zor ölürler kuşların hepsini sattım kümesi temizliyorum 1 çift tek bıraktım onlarıda bi arkadaşa verecem emaneten kümesi temizleyip ilaçlayıp 1 ay karışmıyacam sonra alırım damar kuşlar[hr]
    memet kardeş sonuç alacagını sanmıyorum ben her şeyi denedim artık çözüm yok kümesi dagıtmaktan başka geçensene çok güzel yavru aldım bu sene hiç dün sattıgım erkek geçen senennin yavrusuydu bu yıl onun gibi 3 çift yavru alsaydık sorun kalmazdı ama olmuyor damızlık eke kuşlar hastalıktan etkilenmez ama taşıyıcı olurlar kümese yeni giren zayıf kuşlar veya yavrular hemen hastalıgı kapar bizde sıcaktan veya başka bi sebepten öldüklerini sanarız

14. DoganBeq

DoganBeq Active Member Üye

VALLA MEHMET ABİ YAWRU ÖLÜMLERİ ŞART HEM BUNDA NE VARKİ FARZET KUŞ KESİP YiYON:D

15. gökmentuncer

memet duyan kardeş bence sen kuşçuluğu bırak beni dinle

16. mehmet boran

mehmet boran Member

dün seni dinldim pişman oldum daha dinlemem kusura bakma memet gökmen kardeş:)

17. gökmentuncer

memet kardes sen dün onu satmakla haksızdın sen satmaya getirmiştin fiyatını buldu ama o kuş satılmazdı sen getirmiştin hakkını verdiler ondan sat dedim ama senin onu satmaya getirmen yanlıştı ben o bakımdan espiri olsun diye dedim:eek: kuşuun ekelerinde biliyorum sana satan bana söyledi ekeleri bile o kadar güzel değildi.ben olsam o kuşu ihaleye çıkarmazdım ama hata eder ihalaeyede çıkarırsam o fiyata satardım ama sorun seni o kuşu ihalaye atmandadır.canın sağolsun daha iyisini bulmak zor ama olsun sattın bir kere:bende bir çift kırmızı vardı ihaleye götürdüm 430 tl sattım pişman oldum artık kırmızı beslemiyorum çünkü sattığımdan iyisi yok almam için.seninkide güzeldi tek felkli bir erkek kışa girişte kimin eline geçmiş

18. mehmet boran

mehmet boran Member

nasıl oluyorda benim kuşlarımın yavrusunu bana satıyorlar anlamış deyilim kimmiş satan besleyecek kuşu çiçekçi mustafadan başka kimseden almam bunu ekelerini diyorsan mustafadan almışım onlarda duruyor ihaleden aldıgım hiçbi kuşu beslemem isteyen olursa bende yavru yoksa sagdan soldan veya ihaleden alır yollarım dün 2 çift sattım izmire kalan tekleride ihaleye getirdim anlayacagın dagıtıyorum kümesi pvc yaptıracam 4 tarafını istediyin zaman yıkamak için

19. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

mehmet abi cok ayıp ettim pvc yaptırana kadar getireydin kümeslerimizde klaydı bakardık yaptırırdın verirdik geri ne diye sattınki yazık etmişsin

20. mehmet boran

mehmet boran Member

teşekkür fehmi hayırlısı olsun diyelim böylesi daha iyi gerçi iyi bi çift bıraktım aslında ugraşacak zamanımda yok bliyorsun adıyamana git gel ugraşamıyorum kümesi deyişirsem bunların yavruları bize yeter

Sayfayı Paylaş