TEPSİ KEBABI ŞANLIURFA YÖRESİNE AYİT KOLAY BİR YEMEK DİR

Konusu 'Serbest Bölüm' forumundadır ve DoganBeq tarafından 7 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. DoganBeq

DoganBeq Active Member Üye

[​IMG][/URL][/img]TEPSİ KEBABİ
    Patlıcanlar yıkanır, üç parmak kalınlığında yuvarlak parçalara bölünür.
    Et geniş bir kaba konur, tuz ve karabiber atılarak iyice yoğrulur.
    Et, daha sonra orta büyüklükte bir tepsiye alınır, kenarından baş­layarak bir patlıcan biraz et konarak tepside iki veya üç sıra şeklinde dizilir.
    Domatesler, ikiye bölünüp tepsinin ortasına yerleş­tirilir.
    Tepsi fırında 30–35 dakika pişirilir.
    Sıcak servis yapılır.
    Not: Domates istenmediği takdirde tepsinin tamamı patlıcan ve etle doldurulur

2. Supervisor

Supervisor Member Yönetim Üyesi

Biz Anteplilerden öğrendiğiniz şeyi Urfa yöresine ait diye yutturmayın millete. :D Şişte pişirmeyi beceremediniz bunu aldınız bizim diye yutturmayın milleti. :D

3. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

apo döverim seniha bu bize ait nerden antebin oluyor:D

4. guvercinurfa

bu arada iyi tepsi kebabı hazırlayan kızı bulsam evlenirim çok seviyorum çünkü:D

5. Supervisor

Bal gibi de bizim işte. :D

6. guvercinurfa

7. Supervisor

Kıskanmayın zengin mutfağımızı. :D

8. DoganBeq

apo daha dün saa dedim görmemişiniz neyi görseniz bizim diyonuz hemen:D

9. Supervisor

O sizsiniz biz değil. Bizden gördüğünüz her şeye sahip çıkacaksınız az kaldı. :D Yılların patlıcan kebabına tepsi kebabı deyip sahip çıkıyorsunuz. Urfa mutfağı diye bir şey yoktur ama Antep mutfağı diye bir şey vardır. :D Urfa deyince akla çiğköfte ve sıra geceleri gelir, Antep deyince akla fıstık, baklava, zengin mutfağı ve sanayii şehri gelir. :D Urfa fıstığı diye ya da Urfa fıstığı araştırma enstitüsü isminde bir devlet kurumu yoktur ama Antep fıstığı ve Antep fıstığı araştırma enstitüsü vardır. Daha sayayım mı? :D

10. DoganBeq

len o kadar antepe geldim doru düzgün bi fistik agaçi göremedim ha fistik işeletim fabrikasi var antepde yaş fistik bizden geliyo size işletip antep fistigi diye satiyonuz bunu inkar edemesin urfa cıkışında ta birecige kadar fistik alanaidr her taraf

11. Supervisor

Sen görmediysen benim suçum ne? :D Şehrin ortasında fıstık ağacı aramışsındır kesin. :D:D Antep fıstığı genel olarak Güney Doğu Anadolu Bölgesinde yetişir bu sadece Türkiye ile de sınırlı değildir. İran bölgesinde ve çeşitli yerlerde de de fıstık yetişir ama hiç biri Antep fıstığı gibi değildir. Fıstığın merkezi Anteptir, bunu eyi belle sana yanlış belletmişler. :D

12. guvercinurfa

fıstık urfadan yemek urfadan kus urfadan ama hep antepbin diyiler bence antepliler yalan söyli:D

13. Supervisor

Bırak yav ne zaman çiğköftenize sahip çıktık, ne zaman sıra geceleri Antep'indir dedik? Bizim dediğiniz yemeklerin yarısı Antep'e ait. :D

14. guvercinurfa

gülüyorum apocan

15. DoganBeq

apocum bu yemegin tariifini şanlıurfa beledyesinden aldım urfanın yöresel yemegidir diye

16. Supervisor

Urfa belediyesine bu bilgileri verenler de bir şey bilmiyor demek ki. :D Fehmi abi gülmeye devam et ben de gülüyorum bizim yemeklerimize sahip çıkıyorsunuz diye. :D

Sayfayı Paylaş