TEPELİ DEVEKUŞLARI

Konusu 'Hayvan Resimleri & Bilgileri' forumundadır ve serhanbelli tarafından 19 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. serhanbelli

serhanbelli Active Member Üye

TEPELİ DEVEKUŞLARI», ihtimal dünyanın en tehlikeli kuşlarıdır. Bir köşeye kıstırılınca ya da yaralanınca, öne veya yana doğru şimşek hızıyla tekmeler savururlar. Üç parmaklarının en içtekinde hançerden farksız muazzam bir pençe vardır. Uzun boyunları ve gagaları da tesirli silâhlardır.
    Bu uçamayan iri kuşlar Yeni Gine'de, bunun çevresindeki bazı adalarda ve Avustralya'nın kuzey ucunda yaşarlar. Üç türleri «Casuariidae» ailesini meydana getirir. Başlarının tepesinde kemikten bir miğfer bulunması, boyunlarının ise çıplak ve sarkık etli olması, ayrıca mavi, kırmızı, siklamen ve sarı gibi parlak renklere boyanmış olmasıyla bütün öbür karinasızlardan ayrılırlar. Kanatlarının siyah renkteki iri ve sert tüyleri kazmanın dişlerini hatıra getirir.

«Çift gerdanlı tepeli devekuşu» (Casuarius casuarius) yaklaşık olarak 152 santim boyunda, ağır yapılı ve kambur omuzlu bir tipik tepeli devekuşudur. Kısa ve alacalı bulacalı et sarkıntıları boynun alt kısmından sallanır. Başının tepesinde yüksek bir miğfer dikkati çeker. İri burun delikleri dar gagasının ucundadır. Tüyleri kaba ve parlak bir siyah renktedir.

Tepeli devekuşları, başlarındaki ve boyunlanndaki ayrılıklardan başka, açık ve otluk alanlar yerine sık ormanlara rağbet etmeleriyle de öbür karinasız kuşlardan farklıdırlar. Tabiat bilginleri Yeni Gine'de giriştikleri bir inceleme seyahatinde, bir vadi ormanının en sık köşelerinde bol sayıda tepeli devekuşu görmüşler ve üç dallı garip izlerine birçok orman ırmaklarının kıyılarında rastlamışlardır. Ormanlarda, karganınkini andırmakla beraber, çok daha kuvvetli ve gürültülü olan sesini de duymuşlardır.
    Tepeli devekuşu kabarmış nehirlerde rahatlıkla yüzebilir, hatta açık denizde banyo yaptığı görülmüştür. Saatte 60-65 kilometre hızla koşabildiği gibi, 180 -185 santim yükseğe rahatça sıçrayabilir. Oldukça ürkek olduğundan, sabah erken veya akşam' geç vakit ortalığa çıkarak meyvalar, böcekler ve bitkisel maddelerle karnım doyurur.

Tepeli devekuşları sık ormanlarda yerdeki küçük bir oyuğu yapraklar ve otlarla astarlarlar, dişi kuş armut yeşili rengindeki üçten altıya kadar yumurtasını bunun içine yumurtlar. Erkek tepeli devekuşu, yedi hafta kadar kuluçkaya yatar, sonra da yavrulara bakar. Tepeli devekuşları çiftleşme mevsiminin dışında 6 -15 başlık sürüler halinde dolaşırlar.

Papua yerlileri, tepeli devekuşu etini çok makbul sayarlar. Bu kuşlardan biri öldürüldüğü vakit, onu derhal yüzer ve etini pişirmek ve tütsülemek üzere parçalara bölerler. Kuşun hiçbir parçası boşa gitmez, son derece lezzetli Ve yumuşak olan karaciğeri bilhassa gözdedir.

2. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

ilk kez görüyorum bilgi için teşekkürler

3. enes yörük

enes yörük New Member Üye

enteresan. paylaşım için tşk.

4. DoganBeq

DoganBeq Active Member Üye

serhancım eline saglık ilginc miş paylaşım için tşkler

Sayfayı Paylaş