Köpeklerde Dışkı Yeme Sorunu

Konusu 'Bakım,üretim,hastalık' forumundadır ve hamza tarafından 11 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. hamza

  hamza Member Üye

  Bazı köpekler kendi dışkılarını yer ve bunun kesin nedeni henüz bilinmemesine karşı bir kaç teoride mevcuttur

  Birçok köpek yalnızca kendi dışkılarını değil, kedi, at gibi diğer hayvanların dışkılarını da yemektedir. yavrularını besleyen köpeklerde bu davranış normal sayılmaktadır. anne köpek yavrularının dışkılarını barınağını temiz tutmak için yiyebilir. bundan başka vahşi hayatta da sınırlı besin kaynağı olduğundan köpekler bu ortamda diğer hayvanların dışkılarını yemeyi de öğrenmişlerdir.

  Bu dışkılar çoğu vakit onlar için besin kaynağı olmuş ve köpeklerin yaşamda kalmalarını sağlamıştır. kaprofajinin tıbbi nedenleri ise ekzokrin pankreas yetmezliği, cushing sendromu (hyperadrenucortisizm), steroid uygulamaları, intestinal parazitler, hypertiroidizm (kedilerde), diabetes mellitus (şeker hastalığı), beslenme noksanlıklarıdır(nadiren). köpeklerdeki bu davranışın nedenleri üstüne birkaç teori vardır. bunlardan bazıları, annenin barınağını temizlemek için yavrularının dışkılarını yemesi alışkanlığının devamı olduğu, ideal olmayan dışkılamalar için geçmişte verilmiş cezalara tepki olduğu, çevresel faktörlerdeki değişikliğin yarattığı stres durumu gibi sıralanabilir.

  Kendi dışkısını yiyen pek çok köpekte beslenme yetersizliğine rastlanmamıştır. Ancak bazı sağlık sorunları, örneğin pankreas yetmezliği, iç parazitlere bağlı beslenme bozukluğu veya açlık, koprofajiyi şiddetlendirir.

  Bazen, pansiyonlarda kalan köpekler can sıkıntısı veya stresten kendi dışkılarını yerler. Bir araştırmacıya göre, sahipleri tarafından yanlış yere tuvalet yaptğı için cezalandırılan köpekler, “kanıtı” ortadan kaldırmak için kendi dışkılarını yerler.

  Bir başka teoriye göre koprofaji, büyümeyle geçen bir özelliktir. Köpeklerin akrabası olan kurt ve çakallar da kendi dışkılarını yerler. Otçul hayvanların dışkılarını yedikleri de görülmüştür. Bunun sebebinin, otçul hayvan dışkılarının bol miktarda B vitaminlerini içermesi olduğu sanılmaktadır.

  Bazı durumlarda koprofaji, diğer hayvanlardan seyretmek suretiyle öğrenilen bir davranıştır. Bazen de yavru köpekler herşeyin tadına bakmak isterler.

  Dişi köpekler normal olarak kendi yavrularının dışkılarını yerler. Bu, düşmanlardan korunmaya yönelik tamamen içgüdüsel bir davranıştır.

  Son olarak, bazı köpekler kendilerine lezzetli geldiği için dışkılarını yerler.

  Bu sorunun önüne geçmenin en iyi yolu hayvan dışkılarını ortadan kaldırmaktır.

  Köpeğin yemeğine, dışkının tadını değiştiren bir madde (ülkemizde mevcut değil) ilave etmek bir çözüm olabilir. Ya da dışkının üzerine biber, karabiber vs. serpmek denenebilir. Bu yöntemler, eğer koprofaji alışkanlığı çok yeniyse işe yarayabilir. Ama bu bir alışkanlığa dönüştüyse, bu alışkanlığı kırmak çok zordur.

  Yürüyüş esnasında köpekler tasmalı olmalıdır. Çok gerekirse bir ağızlık takılabilir. Ancak, köpeğinizi ağızlık takılı halde asla başıboş bırakmayın.

  Köpeğinizin bol bol oyun oynamasını sağlamak ve arasıra ona yeni oyuncaklar almak onun ilgisini dağıtır ve rahatlamasını sağlar.

  Koprofajinin stresten kaynaklandığı durumlarda, stresin sebebini ortadan kaldırmak veya en azından azaltmak gerekir. Bunun yanısıra köpeğinizin gıdasında yeterli B vitamini olduğuna ve aşırı karbonhirat bulunmadığına emin olmalısınız.

  Bazı köpekler, beslenme saatleri sıklaştırılarak düzelmiştir. Ancak günlük verilen yemek miktarı aynı kalmalıdır.

  Bazı hayvan sahipleri Prozyme (ülkemizde mevcut değil) adlı bir ürünü yemeklere katarak koprofajinin önüne geçebilmiştir.

  Köpeğinizi kendi dışkısını yiyor diye asla cezalandırmayın. Bu, koprofajiyi şiddetlendirebilir.

  Unutulmaması gereken en önemli şey, koprofaji bir alışkanlık veya takıntı haline gelmeden, farkına varılır varılmaz, mümkün olan en kısa sürede önüne geçmeye çalışmalıdır. Böylece başarı şansı artar.
   
 2. guvercinurfa

  guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

  ellerine saglık teşekkürler
   

Sayfayı Paylaş