Hobi olarak başladığı güvercin yetiştiriciliği ekmek kapısı oldu

Konusu 'Basında güvercin' forumundadır ve fırat68 tarafından 15 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

1. fırat68

fırat68 Active Member Üye

Adana'da evin damında güvencin yetiştirip ticaretini yapan Erdal Sayıl, tutkusu olduğu güvercinlerle geçimini sağladığını ve hayata motive olduğunu dile getirdi.
    Adana'da bazı yurttaşlar evlerinin damlarında tahtadan yaptıkları dolaplarda güvercine olan tutkularını giderirken, bazıları için de ekmek kapısı. Adana yerlisi, posta, taklacı, kırma, sarı alaca, zırhlı, çandır, şebep gibi çok sayıda güvercin cinsi yetiştirenlerden Erdal Sayıl, çocukluktan bu yana güvercinlerle iç içe olduğunu ve ailesinin geçimini bu yolla sağladığını dile getirdi.
    Güvercin insanı motive ediyor
    İlk başlarda hobi olarak başladığı güvencin yetiştiriciliğin ekmek kapısı olduğunu belirten Sayıl, 20 yıldır güvercinlerle iç içe yaşıyor. Gün boyu güvercinlerin içinde zaman geçirdiğini ve güvercinlerle arkadaşlık kurduğunu anlatan Sayıl, "Güvercinlere bir çocuk bakar gibi bakıyorum. 20 yıldır ben güvercinlerin içindeyim ve onlardan kopamıyorum. Moralim bozuk olduğunda onları seyrederek, moralimi düzeltiyorum. Beni hayata motive ediyor güvercin" diye konuştu.
    Sıcak onları da etkiliyor
    Aynı zamanda güvencin hırsızlığının yaygın olduğunu söyleyen Sayıl, sıcak havaların güvercinleri de etkilediğini vurguladı: "Bizler güvercinleri serinlikte uçuruyoruz. Zaten sıcaklarda kendilerini gölgeye atıyorlar. Sıcak bizi nasıl etkiliyorsa da onları da etkiliyor. Onları serin yerde tutuyoruz. Bu dönem tüy dökme dönemidir."
    Fiyatları ırkına göre değişiyor
    Güvercinin fiyatı ırkına göre değiştiğini ve 15 TL'den 3 bin TL'ye kadar çıktığını sözlerine ekleyen Sayıl, şöyle devam etti: "Hem tutkum olan güvercin yetiştiriyorum hem de güvercin satarak geçimimi sağlıyorum. Satarken insan biraz zorlanıyor. Sebebi ise sen o güvercini yetiştirmişsin satın alan kişi nasıl bakar düşüncesi var. Çok şükür hem tutkumu yerine getiriyorum hem de geçimimi sağlıyorum." (DİHA)

Sayfayı Paylaş