gerekli minareller

Konusu 'Beslenme, Yemler, Yem Katkı Maddeleri' forumundadır ve AHMET ESEN tarafından 23 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. AHMET ESEN

  AHMET ESEN Active Member Üye

  Başlıca Mineraller

  KALSIYUM (CA)

  Kemiklerin oluşması ve yumurta verimi için çok önemlidir.Yumurta oluşumunda kalsıyumun hemen hemen tamamı sarfedilir. Eksikliği yumurta kabuğunun oluşumunu etkiler.(Kabuk ince olur) Halsizlik görülür. Pekmez badem ve susamda bolca bulunur.

  FOSFOR (P)

  Kalsiyumla birbirini tamamlar birinin eksikliğinde digeride eksilir. Eksikliğinde yumurta kabuğu incelir ve kalitesi bozulur.Mısır ,bezelye,soya fasulyesi ve mercimekte bulunur.

  MAĞNEZYUM (MG)

  Eksikliği halinde yavrular gelişemez gelişme çok yavaş olur veya durur. Ölümle sonuçlanabilir. Marul,turp buğdayda mevcuttur.

  SODYUM(NA) ve CLOR(CL)

  Eksikliğinde gelişme yavaşlar kemikler zayıflar ve ishal görülür.Gagayla yeme vurur ama yemi alamazlar.(Görme bozukluğu baslar)Yumurtanın şekli bozulur küçülür ve hafif olur.FAZLA VERİLDİĞİNDE SİNİRSEL BOZUKLUKLAR ve ÖLÜMLERE YOL ACABİLİR. Maydanoz, Marul ve Ispanakta mevcuttur.

  POTASYUM( K )

  Eksikliğinde kuşlarda zayıflık,iştahsızlık görülür. Kanat düşürme ayakta duramama gibi sorunlarla karşılaşabilinir. Elma sirkesi, bal, pekmez ve yeşil sebzelerde mevcuttur.

  MANGANEZ ( Mn )

  Gelişme ve üremede çok büyük rolü vardır. Manganez gereksinimi oldukça yüksektir.Yemlerde bulunan manganez genellikle yetersizdir. Eksikliğinde kemiklerde ve yumurta kabuğunda gelişme olmaz ve kalite düşer. Ceviz ve bademde mevcuttur.

  ÇİNKO ( Zn )

  Çok az miktarda gereksinim vardır. Büyüme ve iskeletin gelişimine yardımcı olur. Eksikliğinde bacaklarda halsizlik, ayakta duramama gibi durumlar görülür. Yavrularda gelişme yavaşlar ve tüy gelişimide durur. Bacak ve ayaklarda şişlikler olur.Tahıllarda ve lahanada mevcuttur.

  Not: KAYNAK : Kanatlı Hayvan Hastalıkları
  YAZAR : Medisan - Ankara
   
 2. hacibes

  hacibes New Member Üye

  paylasim icin tesekküler ahmetcim
   
 3. müslüm

  müslüm Member Üye

  paylaşım için teşekkürler...
   
 4. batmanli_kuşçu

  batmanli_kuşçu New Member Üye

  paylaşım için teşekür :|
   
 5. AHMET ESEN

  AHMET ESEN Active Member Üye

  ben teşekkür ederim arkdaşlar
   
 6. guvercinurfa

  guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

  bilgiler için teşekkürler ahmet
   

Sayfayı Paylaş