Güvercin Ercan

Konusu 'Güvercin ve Kültür' forumundadır ve urfalıfatih tarafından 20 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. urfalıfatih

urfalıfatih Active Member Üye

İşte sevgi ve bağlılık...
    Kaybolan posta güvercini ölmek üzereyken bulundu.
    İnsan ilişkilerinde eskiyi aratan sevgi ve bağlılık değerlerinin gökyüzündeki kanatlı şövalyeleri olan ünlü posta güvercinleri, bu özelliklerini bir kez daha kanıtladı.

Dipkarpaz Apostolos Andreas Burnu’ndan geçen şubat ayında Lefkoşa’ya gelsin diye uçurulan ve yönünü şaşırıp kaybolan TR 2003 – 22088 bilezik numaralı posta güvercini, 4 ay sonra ve ölmek üzereyken bulundu. 6 Haziran’da, son derece bitkin olarak ve uçamayacak durumda Ercan Havaalanı’nda bulunan posta güvercini, bakım ve tedavi için Veteriner Dairesi’ne teslim edildi. 3 Gün süreyle beslenen ve biraz toparlayan “Anna” isimli posta güvercini, dün sahibine ve çok sevdiği yuvasına kavuştu...

Olayı araştıran KIBRIS muhabiri, “Anna”nın sevgi ve bağlılığının sonuca ulaşmasını ve sahibinin bulunmasını sağladı. Anna’nın sahibinin posta güvercinlerine olan derin sevgisiyle bilinen Gazeteci Mustafa Gürsel olduğu ortaya çıktı. Gürsel, KIBRIS muhabirine şunları söyledi:

“Olay dün bilgime geldi. Hemen Veteriner Dairesi’ne gittim. İlk anda güvercini tanıyamadım. Ancak kayıt defterimden bilezik numarasını kontrol ettiğimde, güvercinin 4 Ekim 2003 doğumlu Anna isimli güvercinim olduğunu anladım. Sorumlu veterinere söyleyip güvercini aldım. 22090 numaralı kardeşini de getirip gösterdim. Yönlerini şaşıran veya evlerine geç dönen posta güvercinlerinin hiçbir değeri yoktur. Ancak Dipkarpaz’dan uçurduğumda Anna henüz 4 aylıktı ve 140 km’lik yol onun için çok uzaktı. Bu yüzden kayboldu. 4 Aydır da ölümüne yuvasını arıyordu ve Ercan’da düşüp kaldı... Bu sürede çok uzak mesafelere uçtuğunu, Doğu Akdeniz bölgesini dolaştığını düşünüyorum. Posta güvercinlerinin yönlerini şaşırdıklarında binlerce kilometre uçarak sonunda düşüp kaldıklarını KIBRIS yazmıştı. Bunu şimdi bizzat yaşadık. Belçika-Hollanda orijinli olan Anna artık en değerli güvercinlerimden biridir; hatta Maltalılar kadar...”

2. DoganBeq

DoganBeq Active Member Üye

paylaşım için tşkler

Sayfayı Paylaş