BASKA ÖZELLİKLERİ

Konusu 'Baska,bango ve azman ırkı' forumundadır ve AHMET ESEN tarafından 26 Aralık 2008 başlatılmıştır.

1. AHMET ESEN

AHMET ESEN Active Member Üye

Baskalar;Başta Marmara (İstanbul) ve Ege Bölgelerinde yetiştirilmiş, son zamanlarda da ülkemizin diğer yörelerindede bakılan.Ufak yapılı. Kısa Yüzler (Kısa Gagalılar) gurubuna dahil bir ırktır.Verilecek olan uçuş terbiyesine göre hertürlü seviyede düz ve guruplar halinde uçabilirler. Başta performans ırklarının yükseltilmesi, alçaltılması ve dağılmamalarını sağlamak amaçlı olarak da diğer ırkların yetiştirildiği salmalarda yerlerini almışlardır.Özel bir üretim şekline genelde ihtiyaç duymayıp, salmalarına, yavrularına sağdık ve yumuşak tabiyatlıdırlar. Bu özellikleri sebebi ile Bango gibi gaga yapısından dolayı yavru bakımı konusunda zorluk çeken diğer ırklar için bakıcı olarakda kullanılabilmektedirler.. Yerden yüksek olmayan kısa ayakları, iri kafa ve göz yapısı, Bango kadar olmasada kısa gagası, narin, dengeli, küçük vücüdları vardır..Ayaklarda tozluk, paça, kafada tepe ve göğüste gül bulunmaz. 12 telekli kuyrukları ve kuyruk üstü yağ bezeleri vardır. En belirgin görsel özellikleri gözlerinin altı ile sınırlı bir şapka gibi kafalarındaki beyazlıktır. Ayrıca kanat uçlarında 2 ile 7 arası beyaz telek bulunabilir. Baş ve kanat uçlarındaki bu beyazlar ile kuyruk üstünde bir miktar beyaz tüz doğal olup vücüdün diğer yerlerinde özellikle göğüs altından kuyruklara doğruda yer yer beyaz tüyler de olabilir fakat mümkün olduğunca az olanı istenir bu tüylerin vücudun diğer bölgelerinde bulunması ise (kanat üzeri, sırt v.g.) istenmez.Hemen hemen her renkte olanları var olup bu konuda zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Son zamanlarda kostüm güzelliği ön planda olan kafadaki beyazlık haricinde diğer beyaz kısımları diğer kuşlar ile çalışılarak kapatılmış yapma olanlarıda mevcuttur fakat bu kuşun diğer genel fiziksel özellikleri, özelliklede baş bölgesinin farklılaştığı görülmekte olup, bu çalışmaların devamı neticesinde ırkın tamamen değişmesi sözkonusudur. Bu neden ile kostüm güzelliğine fazla aldırış etmeyip bu ırkın muhafazası sağlanmalıdır..

Last edited by a moderator: 26 Ocak 2015
  2. mirocu sercan

mirocu sercan New Member Üye

elıne saglıkk hamet abıcımm cokk saoll ..

3. müslüm

müslüm Member Üye

paylasım için teşşekürler

4. hacibes

hacibes New Member Üye

paylasim icin tesekkürler yararli bilgiler olmus

5. p a r s

p a r s New Member Üye

emeğine sağlık abi

6. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

Kaan46 bunu beğendi.