sulfemezatin ve geolsol ilaç kullanımı ( yeşil ishal, tüy kabarması )

Konusu 'Tedavi Yöntemleri ve İlaçlar' forumundadır ve guvercinurfa tarafından 14 Aralık 2010 başlatılmıştır.

1. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

Sülfemezatin genelde kuşların yeşil ishal, tüy kabartması, yem yememe ve ilerleyen zamanlarda baş dönmesi genç kuşlarda köşeye çekilme gibi durumlarda kullanılır. Bu ilacın yanında geosol dediğimiz ilacıda kullanabilirsiniz. bu iki ilaç sayesinde kuşunuzu bu hastalıkdan kurtarabilirsiniz.

Tedavi yöntemi
    5 litrelik su kabına 3 kapak sülfemezatin ve 1,5 çay kaşığı geolsol suya karıştırım 5 gün veya 1 hafta verin. Çok ağır olan kuşlarınız için sülfemezatin ve geolsun dozunu biraz artırabilirsiniz. Bu tedaviden sonra 2 gün vitamin verilmesini öneriyorum. Ayrıca karışık yem içindeki bazı yem çeşitleri ishal daha çok edeceğinden karışık yemi önermiyoruz. Buğday ve ishali kesme açısından az bişe pirinç verebilirsiniz. Buğdayda b vitamini vardır iyi gelecektir. Birde bu hastalıkda eğer kuşunuz çok çok ağır durumda ise 250 m biterali ve devamisin gibi ilaçları kullanabilirsiniz. Devamisin ve biterali oral yoluyla agızdan verilecektir dikkat edin bu 2 ilacıda verirken kuşlarınıza devamisini 8 veya 10 parçaya bölün ayrıca biteraliyide 4 veya 5 parçaya bölerek devamisinle birlikte kuşunuza verin ve 1 rer tane 1rer tane olarak birlikte verin direk 8 bölünmüş 4 bölünmüş şekilde verirseniz kuşunuz ölür çünkü ilaç agır gelir siz parçalar halinde günlük veriniz.

Not: Bu bilgileri biz kendi kuşlarımızda uygulayarak ve veteriner arkadaşlarımızın yardımıyla edindik uygulamak size kalmıştır.

Yazan: Fehmi Ateş

Last edited: 19 Ekim 2015
  2. serhanbelli

serhanbelli Active Member Üye

Bilgiler için tşkler...

3. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

ben teşekkür ederim

4. DoganBeq

DoganBeq Active Member Üye

aydınlatıcı bilgiler için tşkler

5. enes yörük