karalahana dolması..

Konusu 'Serbest Bölüm' forumundadır ve sümeyye demir tarafından 3 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. sümeyye demir

sümeyye demir New Member Üye

Uploaded with ImageShack.us

malzemeler:

iç malzemeleri
    1,5 su bardağı pirinç
    4 baş kuru soğan
    250 gr kıyma
    1 yemek kaşığı kuru nane
    1 tatlı kaşığı karabiber
    1 tatlı kaşığı tuz
    arzuya göre 1 yemek kaşığı domates salçası
    1 su bardağı doğranmış maydanoz
    1 çay bardağı sıvıyağ

ayrıca
    2 demet (yaklaşık 1 kg) karalahana
    1 tatlı kaşığı tuz
    yarım çay bardağı sıvıyağ
    kaynamış su

hazırlanması:

1. büyükçe bir tencerenin yarısına kadar su doldurup ateşe koyun, kaynamasını bekleyin. bu arada lahanaların sap kısımlarını biraz kesip demetleri ayırın. yaprakları teker teker yıkayın.

2. kaynayan suya 1 tatlı kaşığı tuz atın. yıkamış olduğunuz yapraklarının tamamını kaynayan suya koyun. koyar koymaz yaprakları kevgirle alt üst edin. (hepsini aynı anda ters yüz etmelisiniz) 2 dakika sonra tenceredeki suyu süzün. karalahanaların soğumasını bekleyin.

3. karalahanalar soğurken 1,5 su bardağı pirinci iyice yıkayın. 4 adet soğanı yemeklik doğrayın. iç malzemelerinin tamamını sırasıyla ilave ederek geniş bir kapta karıştırın.

4. soğuyan her bir yaprağı avucunuzun ortasına alıp yaprağın damar kısmını bıçak yardımıyla sapından başlayarak hafifçe alın. (yaprağın yırtılmamasına dikkat edin.) yaprakların içine birer tatlı kaşığı iç malzemeden koyun. yaprakların iki yanını kapatıp rulo şeklinde sarın. (dolmaların kısa ve -annemin tabiriyle- tombiş olmaları gerekiyor)

5. geniş ve yayvan bir tencerenin dibine 2-3 karalahana yaprağı serin. sardığınız dolmaları tencereye dağınık bir biçimde yerleştirin. dolmaların üzerini birkaç yaprakla kapatın ve yarım çay bardağı sıvıyağı gezdirin. en üste tencerenin genişliğinde bir tabak kapatın ve dolmaların hizasında kaynamış su ekleyin. tencerenin kapağını kapatıp yüksek ateşe koyun. su kaynamaya başlayınca ateşi kısın ve pirinçler yumuşayana kadar pişirin. (yaklaşık yarım saat)

not: karalahanayı seçerken küçük yapraklıları tercih edin. aksi taktirde yaprakları ikiye veya üçe bölmeniz gerekebil

Afiyet olsun..

2. DoganBeq

DoganBeq Active Member Üye

güzel gözükiyo bu yaprak dolmasi degil demi

3. enes yörük

enes yörük New Member Üye

yemekten kalktık yaaa yapmayın şunu :) :) :)

4. sümeyye demir

yaprak ama karalahana yapragından yapılır.ve cok güzel olur.asma yapragındaki ekşilik yoktur.ekşilik için ekstra limon kullanmak gerekir.ama genelde ekşi tüketilmez..pazı dolması da tatlı olur..yani ekşi degildir..

5. DoganBeq

valla beyaz lahadan yapilani yidim cok güzeldi de karasi sert degilmi açaba

6. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

ben dolmanın hiç bir şeklini sevmem:) ama saol paylaşmıssın

7. sümeyye demir

karadenizlilerin en cok tükettiği şeylerden biridir,karalahana,mısır ekmegi ve balık...:)

8. DoganBeq

anlasildi aseln laz sin:D

9. enes yörük

valla alayı süper oluyoooo... ellerinize sağlık hehehe

10. sümeyye demir

he uşagum lazum da:D

11. DoganBeq

uy hacan sen kümlerdensün da :)

12. enes yörük

DOğan sizlerden OLmadığı Kesin :D

13. sümeyye demir

sen tanumazsun beni uşagum dee yukardan kuzeydenn:D:D:D

14. guvercinurfa

lazları severim urfanın laz şubesidir çogu delikanlıdır yamuğuna rastlamadım. enes bey lazlar urfalılara benzer ama adıyamanlıya benzemez o yüzden size benzemezler deme lazlar urfa gibi teksasdır:D

15. DoganBeq

anladum hacan fehmü kardaşum bu sözlerüne katiliyurum

16. enes yörük

de hadii ordann urfalılar nerdeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee LAZLAR nerdee Ne alakaya Maydonozzzzz pehhhhhhhhh doğanda katılıyom dıyorr doğan neye katılıyon hele bi sölede fehmı öğrensin neye katıldıgıını ehu ehu ehu ehu ehu ehu

17. guvercinurfa

eney sus bence konuyu haram etme:d

18. enes yörük

e dedıgın gibi olsun ama yinede LAzlarla urfalılar arasında walla bı bağlantı ben şahsen kuramıyom :D hehee

19. DoganBeq

eneys lazlarda yamuk gördümü topukdan vuri urfalılarda topukdan vuri:D

20. enes yörük

urfalılara anca kendi içlerinde bir birlerini vururlar. urfalılar silahın arkasına saklanmışlar. acaba lazlarda öylemidir kiii

Sayfayı Paylaş