kanarya bakımı

Konusu 'Bakım,üretim,hastalık' forumundadır ve guvercinurfa tarafından 22 Aralık 2008 başlatılmıştır.

1. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

KANARYA BAKIMI-

Kanarya,dışarıdaki serbest yaşayıştan ziyade kafes hayatına alışmış bir kuştur.Nazik bünyeli olduğu için bakımlarında yapılacak en ufak ihmal hastalanmalarına hatta ölümlerine sebep olur.Biraz yem biraz su vermekle bakımlarının temin edildiği asla doğru değildir.Bu sözlerden de kanarya bakımının güç bir problem olduğu düşüncesine kapılınmamalıdır.Yem sanayinde olsun,besin,ilaç kafes ve malzemesi sanayinde olsun varılan ilerlemeler bu güçlüğü yenmiş ve kanarya bakımını kolaylaştırmıştır.

Kafesler ne çok ufak nede çok büyük olmalıdır.Yerden 1,5-2 metre yukarıda,tavandan ise 1-1,5 metreden daha aşağıda bulunmalıdır.Tünek mesafeleri iyi hesaplanmalı,yemlikler yerinde ve kolay temizlenebilir cinsten olmalıdır.Kafes tabanında daima temiz ve kuru kum bulundurulmalıdır.İçme ve banyo suyunun hergün tazelenip değiştirilmesine,yemliğinde daima taze ve temiz tohum karışımı yemin bulundurulmasına,yumurta mamasının ertesi güne kadar mamalığında unutulmamasına,kuşun 18-20 dereceden yukarı ısıda kalmamasına,kafesteki kanaryanın doğrudan doğruya dik gelen güneş ışınlarına maruz bırakılmamasına,ani ısı değişikliklerinden ve hava ceryanından korumaya dikkat etmek gerekir.

İyi bir bakım,kanaryamıza uzun ömür,tatlı nağme,güzel renk sağlar.Kanaryaların bakımı her gün ve tercihen sabahları yapılmalıdır.Geç saatlerde ,uyku zamanlarında rahatsız edilmemelidirler.Hergün önce kafes ve malzemenin temizliği yapılmalıdır.Sonra yem,mama ve içme suyu tazelenmeli meyve veya yeşilliği verilmelidir.Bu arada kanaryanın sıhat konrolünü de ihmal etmemek gereklidir.Yem dağıtması,durgunluğu,kabarmaları,pisliğinin sulu veya koyuluğu,tüy dökülmeleri,sık sık kabarıp kaşınmaları,nefes alam zorluğu,ötüş bozukluğu gibi rahatsızlıklarını tesbit için şekil ve hareketlerini daima takip etmemiz lazımdır.

Kafes ve salmaların sıcak odalarda bırakılması kanaryanın sıhatli görünmesine rağmen bu gevşetici hava içerisinde çabuk kansızlaşmasına ve en ufak bir hava değişikliğine tahammül edememelerine sebep olur.Aynı zamanda sıcak odalarda yaşayan kanaryalarda çiftleşme arzuları vaktinden evvel,yani mevsimsiz olarak doğar.Havası sık sık değiştirilen sobasız veya kalorifersiz odalarda yaşayan kanaryalar sağlam bünyeli ve uzun ömürlü olurlar.

Temizlik

İyi bir kanarya bakımı temizlik ile başlar.İlk ve en önemli ödevimiz budur.Kafes,salma,çifthane,araçlar ve bizzat kuşun vücut temizliği çok önemlidir.Günlük ve haftalık olmak üzere temizliği iki grupta toplayabiliriz.Günlük temizliklerde yapacağımız işler şunlardır:Su kapları temizlenerek suyun tazelenmesi,kafes tabanındaki örtü ve kumun değiştirilmesi,yemlikte biriken tohum kabuklarının atılarak yem ikmalinin yapılması,mamalığının temizlenmesi.

Haftalık temizliklerde ise kafeslerin,çifthanelerin,salmaların ve yemlik suluk gibi araçların genel temizliğe tabi tutulmaları lazımdır.Temizlik malzemesi olarak beyaz sabun arapsabunu,soda,berrak su kuru ve temiz tüy bırakmayan bezler,saplı kıl fırçalar ile zara vermeyen bit ve pire mücadele ilaçları ve dere kumu kullanılır.

Çamaşır yıkama ilaçları,temizlik tozları,sinek tahtakurusu,hamam böceği gibi ev haşerelerine karşı kullanılan mücadele ilaçları ve gaz benzin gibi yanma tehlikesi olan malzeme kullanılmamalıdır.

Kafesin tabanı çekilerek çıkarılır,temizlenip kurulanır.Üzerine aynı ölçüde kesilmiş temiz bir kağıt veya naylon parçası konulur.Bunun üzerine 2-3 kahve fincanı miktarında sterilize edilmiş,temiz ve kuru dere veya ocak kumu serilir.Yemlik,suluk,mamalık ve tünekler çıkarılarak yıkanır ve iyice kurulanır.Taze su ve yem takviyesi yapılır.Yemin üzerinde birikmiş kabuk ve kuş pislikleri üflenerek ve ayıklanarak temizlenir.Saplı uzun bir kıl fırça ile içer,den ve dışarıdan,kafes girinti ve çıkıntılarında ve kafes telleri üzerinde birikmiş ve yapışmış pislikler ve yem artıkları kuru bir şekilde temizlenir.Islanmış kısımlar temiz kuru bir bezle iyice kurulanır.Şayet kafes sabunlu bir bezle silinip yıkanırsa derhal kurutulmalıdır.

Banyo

Kuşlar banyo yapmayı çok severler.Yaz aylarında banyoluklarında 1-2 parmak temiz su bulundurmak ve her gün banyo vermek iyidir.Kışın haftada 2 veya 3 gün banyo verilmelidir.Çok soğuk su kuşun üşümesine sebep olur.Onun için banyo suyuna ılık su ilave edilmelidir.Hasta kuşların banyolarına bir müddet ara verilmelidir.Banyo verilme saatleri öğleye doğru olması uygundur.

Tirnak Kesimi

Kanaryanın tırnağı fazla uzadığı taktirde,tırnağın takılması ile tünekten düşebilir veya tünekte rahat duramaz.Kafes tellerine takılarak ayağı kırılabilir.Kuşun tırnağını kesmek için sol ele alınır.Keskin bir makasla ve tırnağın uç kısmından ayak paçasına paralel olmak üzere kesilir.Tırnağın kornea tabakası içerisinde ayağa yakın kısımda ince kırmızı kan damarları bulunduğundan tırnağı derin kesmemek gerekir.

Kanarya Kafesleri
    Tahtadan,madeni veya plastikten imal edilir.Madeni kafesler tercih edilmelidir.Tahta kafeslerin maun veya kayın ağacından imal edilmiş ve girintili,çıkıntılı,oyma işlemeli olmayanları ve boyasız olanları tercih edilmelidir.Kafesin süsünden ziyade kuşun rahat edebileceği bir şekilde olması göz önünde bulundurulmalıdır.Norwich,Yorkshire,Paris kıvırcığı gibi iri kanaryalar için kafes boyu 60 santim yüksekliği 38 santim eni 30 santim olmalıdır.Diğer daha küçük boylu kanaryalarda;tek kuş için boyu 50 santim eni 25 santim,yüksekliği 30 santim olmalıdır.Çift kuş için boyu 60,eni 30 santim,yüksekliği 35 santim olmalıdır.Müsabaka kafesleri ötücü kanaryalar için boyu 25 santim,eni 15 santim,yüksekliği 15 santim veya boyu 28 santim eni 18 santim,yüksekliği 18 santim olan küçük kafeslerdir.

Yukarıda ölçüsü verilen kafeslerden daha ufak olan kafeslerde kanarya sıkılır,hareketsizlikten şişmanlar ve ötüşü azalır.Daha büyük kafeslerde ise tünekten tüneğe uçuş mesafesi artacağından oyuna dalar,yorulur ve zayıflayarak ötüşünü unutur.Kafes tabanının kolayca temizlenebilmesi için hareket edebilen,sürgülü paslanmaz çinkodan veya plastikten yapılmış olması daha iyidir.Kafes sürgüsünün kenarları yüksek olmalıdır.Böylece kum ve yemler dökülmemiş olur.Kafes çubuk ve tellerinin arasında 13-15 milimetre açıklık bulunmalı ve muntazam aralıklarla dizilmiş olmalıdır.Fazla açıklık kuşun aradan kaçmasına,daha dar olması ise başını dışarı çıkarıp teller arasında sıkışmasına sebep olur.Kafes kapıları dışarı doğru açılan yaylı veya yukarı yahut yana doğru açılır sürgülü şekilde olmalıdır.

Kafeslerin paslanmayan cinsten madeni olanları tercih edilmelidir.Madeni kafeslerin temizlenmesi daha kolaydır.Tahta kafesler ise fazla miktarda ve çabuk bitlenir.Temizlenmesi zordur.Kafesler açık,parlak ve zehirli boyalarla boyanmamalıdır.Tahta kafesler boyanmadan önce zımparalanmalıdır.Üç kat boya yapılır.Birinci kat boya terebentin esansı ihtiva etmelidir.Son kat boyaya %10 miktarında ***atif vernik katılmalıdır.Dip tahtaya çinko döşenmelidir.

Yemlikler

Kafes dahiline sokulan yemliklerden ziyade dışarıdan kafes tellerine takılabilen ve yuvarlak,köşesiz tipleri tercih edilmelidir.Zira yemliğin değiştirilmesi gayesi ile el kafes içine girmeyeceğinden kanarya ürkütülmemiş olur.Köşesiz yuvarlak yemlikler çabuk temizlenir.Bal,yem,mama için HARZER cinsi dıştan takılan kaplar kullanışlıdır.

Suluklar

Kuşların su içmesi için kafeslerde kullanılan su kaplarıdır.Emaye,cam,plastik suluklar kullanılır.Paslanmayan ve boyasız alüminyum gibi madeni kaplarda kullanılabilir.Sade ve kolay temizlenir tipte olmalıdır.Çabuk kırılmayan plastikten yapılmış ve kafesin dışından asılan suluklar tavsiye edilir.

Tunekler

Kamıştan,ince ve düzgün mürver ağacı dallarından,yuvarlak yontulmuş tahtadan veya plastikten yapılır.Ağaç dalının zehirli cinsten olmamasına,tahtadan yapılanların ise cilasız ve boyasız olmasına dikkat edilmelidir.Tünek kutru 12-14 milimetre boyunun ise kafes eninde olması gerekir.Baş tarafları kafes teline sıkıca girecek şekilde yarık olmalıdır.Tünek boyunun kafes eninden küçük olması halinde,kayıp düşmeğe ve üstündeki kuşun yaralanmasına sebebiyet verir.Çok kalın veya çok ince tünekler kuşun ayağını yorar.Kuşun ayağı tüneği tamamıyla sarmalı ve tırnağı kavuşmamalıdır.Normal olarak bir kafeste 3 adet tünek bulunur.Biri ortada ve yukarıda,diğeri aşağıda ve yandadır.Yukarıdaki tüneğin,kafesin tam ortasında ve kafes kapısının üst kenarı hizasında ve kuşun tünekte dikildiği zaman başı kafesin üst kısmından 4-5 parmak aşağıda kalacak şekilde yerleştirilmesi,alt iki tüneğin ise yanlarda ve kafes tabanından tahminen 3 parmak kadar yükseklikte ve yemliklerin üst kısım hizalarından 1-2 parmak uzaklığa yerleştirilmeleri en iyi şekildir.Birbiri üzerine aynı hizaya yerleştirilen tüneklerde yukarıdaki tünekte bulunan kuş aşağıdaki tüneğe pisler,kirletir.Tüneklerin birbirleri arasındaki mesafe bir kuş boyunun yarısından fazla olmamalıdır.

Kamış tünekler,bit yuvası olması bakımından sakıncalıdır.Temizlenmesi zordur.Muntazam ve düzgün yuvarlak kesilmiş ve yumuşak tahtadan yapılmış çubuklar makbul tüneklerdir.Bu çubukların her iki başına tünek başlıkları konulur.Bu başlıkların içerisine bit tozuna batırılmış pamuk konulursa kuşun ve tüneklerin bitlenmesi önlenmiş olur.

alıntıdır

2. urfalıfatih

urfalıfatih Active Member Üye

Paylaşımın için teşekkürler

Sayfayı Paylaş