iyi bir oyun kuşu nasıl olmalıdır.

Konusu 'Tartışma, Anket ve Soru Cevap' forumundadır ve guvercinurfa tarafından 15 Nisan 2009 başlatılmıştır.

1. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

Sevgili oyun kuşu besleyen abiler kardeşler iyibir oyun kuşunun hangi özellikleri taşıması gerekir.bir oyunda kaç oyun yapması ve kaçkez başa çıkması gerekir ve daha ne tür özellikleri olmalıdırki iyi bir oyun kuşudur diyebilelim.bizleri degerli bilgilerinizle aydınlatırsanız sevinirim.

2. uluhanmert

uluhanmert Active Member Yönetim Üyesi

fehmıcım bı<zım yore ıcın konusacagım bır oyun kusu yanı damcı seferlı baca vb ısımlerle andıgınmız kusalr bızım yoredekı ıstenen ozellıklerı sunlardır: ucuruldugunda ılk 15 dakıka cıvarı bır ısınma sehır turu derız kaybolur gozden
    15 dakıka felan sonra ılk sefere gelır uygun olanı asagıdan yere yakın bolgeden fıseklemesıdır ve fısege kalkarken taban taklası dıye tabır ettıgımız o olayı gercklestıermesı beklenır yanı dalar tam cıkacxagı zaman ılk once tabanda taklasını atıp sonra yukarı fısekler bızım ıcın onemlı olan uzun çıkmasıdır takla da onemlı ama ne kadar uzun cekerse tırmanırssa o kadr ıyıdrı ve bu ıslem de bıttıkten sonra 10 dakıka gıbı surelerde aynı olayı tamnamlamasıddrı oyle ıkı saaat ucmasına gerek yok en fazla 1 ssaat ucmasıu kafıdır ve her seferını aynı noktadan gelerek fısek cekmelıdır ve konacagı zaman kalktıgı noktaya konmalı dır daha ıyılerı ıse son seferını kumese yapandır ama bu pek mumkun degıldır bu anlattıgım bızım buradakı taklacı lar cıcın gcerlıdır dıger ıllerde degısıklıkler gosterebılır saygılarımla

3. guvercinurfa

anladım abi cok saol peki bu 25 30 seferlilerde aynı sizinkiler gibimi oyun yapınca sayılıyor daha dogrusu oyun dedikleri sefer yapmalarımı

4. uluhanmert

25 30 sefer derken 10 dakıkada bır dalarak takla atmnaktan bahsedıyorsan her sefr arası 10 dakıka dsen 30 sefr arası bayyaa uzu olur ızlemesıde ezıyet olur kı ben gormedım oyle bı kus bızde yınelıyorum onemlı oan fazla ucması degıl çok takla atması degıl sadece alçaktan taban taklası ıle uzun cıkmasıdır takla sayısı 3de olur 5 de 10 da bızım ıcın onemşlı olan uzun yukarı kaçmasıdır ve her seferını aynı noktaya gelmesıdır ben sadece bızı yoredekı seferlı kusu anlatmaya calısıtım ama tabı ıller goıre degırıse bılemem onlarıda dıger arkadaslar yorumlar artık bıde bır sey vardır yok bı mınare 2 mınare cıkıyor :D bence camııyı bu ıse katmasalar metre ıle olculmez tabıkı ama tahmın edılebılır mınare asagıdan bıoyutu ufaktır ama yukardan çıkıp bakınca yeterınce yuksek ona gore olçu bırımını dgıssınler artık bu daısın sakası ıdı

5. AHMET ESEN

AHMET ESEN Active Member Üye

oyun kuşunun fazla uçanı hem kuşcuyu ugraştırır hemde atmaca gibi yırtıcıları sevindirir uluhanında dediği
    ğibi 1 saat civarı uçanı makuldur iyi oyun yapanı en az toprağa bi karış hizası gelip taban taklayla uzun çektirenidir.kuşuna göre göz kararı 20-25-50 metre yükselir.kuşu iyi oynatmak kuşcunun elindedir kuş inmek için kendine en kolay yolu secer bu yolu buldugunda istenilen oyunu yapmaya bilir takip edip kolay iniş yollarını kapatıp istediğiniz noktaya kuşu hazılayabilirsiniz ozaman daha iyi oyun yapar ve iyibir oyun kuşu herseferde aynı noktaya gelmedir başka başka noktaya iniş yapmaya çalışan kuş iyi oyun yapmaz.
    ben aç karnına uçuruyorum bu sayede kuşun hem havada gereginden fazla kalmasını engelliyorum hemde
    direk bahçeme inmesini sağlıyorum birde oyun kuşundan istenilen randumanı alabilmek için saatli uçurmak gerekir düzenli bir şekilde mesela ben sabah 6,30 ve akşam 5,30 da uçuruyorum..
    bide iyi bir oyun kuşu burgu yaparak yani kendi ekseni etrafında dönerek yükselir..

6. guvercinurfa

valla bizdede benzer seyler varda bizde genelde dik cıkarkende taklaya bakıyorlar diye biliyorum yani vurarak cıkmak gibi taban takladan sonrada sonra o sekilde oyuna girmesi gibi iyi bir video olsa örnek olarak görsek daha iyi anlarız bence

7. uluhanmert

benım oyle bır ksuum vardı epeyde vıdeo vardı ama malesef kaybıoldu vıdeo kusda elımızden cıktı 1 tek bu vıdeosu kaldı gerıye kısa ama anlatıyor kendını
    <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.igdirkuslari.azbuz.com/videosHome.jsp">http://www.igdirkuslari.azbuz.com/videosHome.jsp</a><!-- m -->

8. tolga40

tolga40 New Member Üye

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.izlesene.com/video/hayvanlar-kusun-pasasi-oyun-kusu/865975">http://www.izlesene.com/video/hayvanlar ... usu/865975</a><!-- m -->

kuyruğu gelsin 22 taklalı seferlerini sayacağız beraber

9. kusbas

kusbas New Member Üye

öteki arkadaslarin dedigim gibi beli zamanlarda başa gelmesi gerekir .. bisim burda oyun kusu dedin mi epeyi bir hava kalmasi gerekir .. arti yaptigi baslar fasla olmalidir tırmanısları falan hisli olmalidir .. ben oyun kusu besliorum benim kuslarimda olan ösellikler hemen hemen aynıdır bir arap ayna kuyrk disim var 10 cm den kalkar bir bina boyu kadar cekildikten sonra en as 8 takladan sonra tura gecer ilk baslarda her 15-20 dk arasi gelir dama bas yapar bir saat kadar böle yaptıktan sonra havada kaybolur iyice yukselir iki saat sonrasi gelir yine dama oyununu yapar yine kaybolur toplam böyle 8-9 saat kadar geser en son gelir dama duser tabi oyunda suda önemlidir kus hep aynı yerden yanı noktadan oyn yapmasi gerekir aynı noktadan oyn yapmayan kus iyi oyuncu sayılmas bisim brda .. oyun kusunu izleme sansin yoksa oyun yaptıgını söyle anlarsın kus geniş uzun ve yerden yuksek ise o kus oyunludur yani istedigin gibi oyun yapar ..benim en iyi oyun kusum budur resmini göstercem altaa 10 ile 12 saat gbi hava kalir 40 a yakın başı vardır (webcamdan cektim ekleyemedim link verdm kusura bakmayin arkadslar )

Resmi :

10. AHMET ESEN

MAŞALLAH güzel kuş ama daha oyunu tam anlamıyla açmamış hava oyunu var yere gelmiyor çok yüksekten alıyor ama düzenli uçtugunda daha iyi olur.

11. tolga40

tolga40 New Member Üye

kardeş kuyrukları eksik olduğundan öyle yapıyor daha önce 1 metreden 22 taklayla seferlerini saydım çokta uzun çıkıyodu kuşun kuyruklar kırılmış çekince biraz bozdu ama kuyrukları gelsin eskisini yapacağına eminim seferinin sayısı yok diyebilirim inşallah 5. ayda turnuvaya uçacak

12. AHMET ESEN

inşallah hayrını gör dostum emeklerinin karşılıgını alman dilegiyle saygılar..

13. hasan63urfa

hasan63urfa New Member Üye

OYUN KUŞU TEPEYE ÇIKTIĞINDA FİŞEKLEMELİ KENDİSİNİ BOL TAKLALI OLMALI OYUNU DALIŞ YAPTIĞINDA YERE 10 VEYA 15 CM KALMALI BEN BUKADAR BİLİYORUM USTALAR BİZİ AYDINLATSINLAR LÜTFEN

14. uluhanmert

guzel kus ama çok takla atması onemlı degıl takla atarken her takla arası 1-2-3 metre olması lazım bu kus bol takla atıyor ama yerınde estırerrrek atıyor kotu bır kusmudur asla. ama ıstenılen de degıldır paylastıgın ıcın tesekkurler

15. uluhanmert

kardesım oyun kuus yere ne kadar yakın geleırse o kadar ıyıdır ama malesef her kus gelmeyebılır alıskanlıga baglıdır sımdı yer mekanda onemlıdır apartman ve agaclık bolgedekı kusar bunu gerceklestıremez ama o kusalr kotu demek degıldır yer mekan musaıt degıldır ondan kaynaklanır herkes elındekı kusları paylasırısa çok ıyı olacak fıkır yurutme acısından herkese tesekkurler

16. kırsehirli_salim

kırsehirli_salim New Member Üye

SAYGI DEGER KUSCU ARKADASLAR YINE GÜZEL BIR KONU ACMISSINIZ KONUYU ACAN VE CEVAPLAYAN ARKADASLARA TESEKÜRLE:eek:yun kusunda aranan özellikler enönce kümesinizdeki beslediyiniz kusu tanimak ve sitillerini görüp cözmektir. oyun kusu ikiye ayrilir havaci ve damci havaci kus beslemediyim icin pek bilgim yok..damci kusun yapmasi gerekenler bu konuyu bir kac arkadas deyinmis.benim gözlemlediyim damci kuslarinda(KISA DEYINECEYIM)1.kalkisi taklali olmasi.2kusun gezmesi gözden kayip olacak.3sefere gelirken yüksekten kapatip hedefe kadar kanadini acmadan gelmesi yere 1metreye kadar inmesi taban taklasi vurmasi üst baglamasi(TABAN: taklasi iki cesittir yere gelirken yukari dikilmeden öncesi ve yukari dikilirken dir bu tabandir)kusun takla arasi benim icin en ideali 3 er metre acarak fisseklemesidir takla cok önemli deyildir sefer kuslarinin en ideali 3-7 takla gidenidir fazla taklali kusun seferi az olur kus erken yorulur ve kendini yere atar. kusta kanat sesi orta ses olmalidir cünki kus esnek olur .kusun uzun gitmesini saglar.beni tatmin eden kusun uzun gitmesi 25 ila 60 metre gidenidir son olarakta kusun yere taklali inmesidir ucus saat süreside 2.ila 3 olmalidir bu benim görüsümdür(ALLAH HERKEZE DAHA IYISINI VERSIN)tesekürler

17. ZEYNAL YÖRÜK

ZEYNAL YÖRÜK Konuk Konuk

walla oyun kuşları ıle ılgılı tum bılgıler bu başlık altında yer alıyor. çok guzel yazılar yazmıs herkes... emegınıze sağlık arkdaşlar. çok saat uçması önemlı deil kuşun. sefer sayısı ve gelip fişekleme olayı önemlı..

18. guvercinurfa

renk önemli degilmi peki zeynal

Sayfayı Paylaş