.....guvercinurfa ile röportajımız.....

Konusu 'Kuşçu Röportajları' forumundadır ve p a r s tarafından 7 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. p a r s

p a r s New Member Üye

:) açılışımızı kurucumuz guvercinurfa ile yaptık :)

Öncelikle kısaca kendinizden bahsedermisiniz Fehmi Bey…
    Fehmi Ateş Şanlıurfa`lıyım. 27 yaşındayım.İşletmeciyim.

Fehmi Bey ne zamandır güvercin beslemektesiniz.?
    7 yaşımdan beri beslemekteyim. İlk beslemeye başladığım güvercin şebab güvercinidir. Çünkü babamda vardı.

Peki güvercine tutkunuzun olduğunu nasıl fark ettiniz.?
    Valla bir başladım dahada bırakamadım içinde buldum kendimi. Babam besliyordu çünkü evimizde hep güvercin vardı.

Yani babanızdan geçti size bu güvercin sevgisi öylemi.?
    Evet öyle denebilir zaten dayımda amcamda besliyordu. Kısacası ailemden gelen bişe diyebiliriz.

Sizinde güvercin beslemenizi nasıl karşıladılar; olumlumu oldu yoksa karşımı çıktılar.?
    Yok karşı çıkan olmadı. Sağolsunlar hiçbirşey demediler ama şart koştular. Hem okul oku hem besle diye ikisinide bir yaptım çok şükür.

Güvercin ilgi ister,sevgi ister,bakım ister,sizin için zor olmadımı hem okul hem güvercin beslemek...
    Hayır olmadı. Güvercinlerimin bakımınada zaman ayırdım okulada. İkisini bir yürüttüm ama hafta sonları genel bakım yapıyordum güvercinlere hafta içi normal bakımlarını uyguluyordum.

Hangi tür güvercin besliyorsunuz ve güvercinlerinizin nüfusu kaça ulaştı.?
    Filo güvercini besliyorum. Bazen başka ırklarda besledigim oluyor. süs güvercini ve başka yabancı ırklar gibi bir sayı vermem doğru olmaz ama yaklaşık 300 civarı vardır. Bir kısmınıda askerlikten dolayı satmak zorunda kaldık.

Bilirsin bizim buralarda güvercin besleyenlere sevenlere kuşçu diyorlar bir kuşçu olarak güvercinlerinize ne gibi bakımlar yapıyorsunuz,özel olarak uyguladığınız yöntemler varmı.?
    Özel uyguladığım yöntemler var tabi, eğitim olsun yeme içmeleri olsun çok özen gösteririm. Çiftli kuşlarımı mesela günde 2 kez yemlerim. Sabah sadece buğda ile akşamda karışık yemle beslerim. Yavrular daha sağlıklı oluyor. Uçan kuşlarıma sabah uçurdukdan sonra yem verir, karışma için hapsederim birde akşam karışmadan sonra yem veririm. her hafta sonu kümeslerini temizlerim 6 ayda bir aşılarını mutlaka yaparım.Bunlar gibi bakım uyguluyorum.

Kırma ırklar ile ilgili bize neler söylemek istersiniz.?
    Kırma ırklar genelde ismi cismi belli olmayan kuşlar oluyor. İki tane soyu belli kuşun eşleşmesi sonucu elde ediliyor ama ben o şekil eşleşmeleri tasvip etmiyorum. Kuşları kırdıra kırdıra soylarını ve orjinal nesillerini kaybettiriyoruz. Bunu yapmayan yok hemen hemen herkes yapıyor ama en çok filo ırkında kırma kuşa rastlamak mümkün neden derseniz filo ırkı çok kapsamlı ve karışmada en yiğiti olmak zorunda. Bu yüzden genelde yarış kuşları ile filoları kırdırıp hem mesafe bakımından hemde sağlamlık bakımından karışma kuşu elde ediyorlar. Doğru bişey değil ama yapmayan filocuda yok gibi. Gün gelir nesilleri kaybedersek yurt dışından temin ederiz.buda pek doğru olmaz yerli ırklarımızı korumamız lazım.

Tabiki sizde her kuşçu gibi bazen kuşlarınızı normal zamanlarda uçuruyorsunuzdur bazende kuşlarınızı karışmaya hazırlıyorsunuzdur.Peki karışmaya hazırlanırken kuşlar nelere dikkat ediyorsunuz.?
    Karışmaya hazırlanmadan önce kuşlarımızı yaz ayında ‘kırpım zamanı dediğimiz’ dinlenmeye alıyoruz. Bu süreçte tüy değişimi ve dinlenmelerini sağlıyoruz 8ci ayda kanatlarındaki kırpıkları çekiyoruz ve yeniden kanatları çıkıyor. 10uncu ayda karışma başlıyor zaten karışmaya başlamadan önce 15 veya 20 günlük uçuş eğitimi vererek karışmaya hazırlıyoruz.bu eğitim sürecinde dinlendiklerinde aldıkları yağlarıda eritiyoruz.bazı kuşlarda yağlanma olabiliyor. sabah ve akşam olmak üzere 2 kez uçuruyoruz tabi bu uçumda istenilen randumana gelene kadar sürekli uçurduğumuzda oluyor. Gün geçtikçe kuşlar eski forumlarını tutuyorlar ve 15 gün içerisinde karışmaya hazırlanıyorlar. En çok da dikkat etiğimiz husus kanat sakatlanmaları. Çünkü eğitim uçuşlarında kuşlarımızın ham olmasından dolayı çok kolu sakatlanan kuş olabiliyor.

Karışmalara bütün kuşlarınızlamı katılıyorsunuz yoksa özel bir seçmemi yapıyosunuz. Ayrıca karışmalarda kendinize ve kuşlarınıza güvenirmisiniz.? Herhangi bir karışmada ne kadar kaybınız ne kadar kazancınız olur madden ve manen söyleyebilirmisiniz.?
    Evet kendime güvenirim kuşlarımada güvenirim zaten güvenmesem karışma yapmam. Bütün kuşlarımla katılmıyorum, seçiyorum. En çok güvendiklerimi salıyorum. Normal güvendiklerimi en son alttan bırakıyorum zamanla onlar içindende çok güveneceğim çıkıyor ekleme yapıyorum. Şimdiye kadar pek ciddi kayıp verdiğim söylenemez. Bir sezonda 5 kuştan fazla tutturmadım şimdiye kadar inşallah tutturmamda. Kuş yakalatmak doğru bişe değil hele karışmada. Maddi açıdan bakmıyoruz ama manen insanın zoruna gidiyor. En çok güvendiğiniz kuşlarınızdan biri eve gelmez ise çok ağır bir handikap oluyor.

Peki biraz genel bi soru sormak istiyorum sizce kuşçuluk nedir ne değildir.?
    Bence kuşçuluk bir aşktır ve sanattır. Herkes icra edemez etmesini bilemez ama emin olun güvercini olan bir insandan zarar gelmez ve güvercinlerini çocuğu gibi sever.

Halk arasında özelliklede Doğu ve Güneydoğuda kuşçular pek iyi sayılmaz bunun nerden geldiğini anlatırmısınız.?
    Onu hala bende anlamış değilim ama kuşçulukta kötü bişe yok. Hayvan sever her insan iyidir.Kuşçuları işsiz gücsüz insan sananlar var ama yanılıyorlar çok kuş sevdalısı varki avukat doktor iş adamı vs.

Peki bu durum sizi hiç rahatsız etmedimi.? İnsanların size bu önyargılarla yaklaşabilecek olmalarından hiç korktuğunuz oldumu.?
    Etti ama ne yapalım halkın kafasındaki kötü izlenimi silmeye çalışıyorum. Ön yargılı yaklaşan olmadıda ne anlıyorsunuz besliyorsunuz diyen oldu. Onlarda aldılar cevaplarını.

Güvercin hastalıktır diyorlar insanların bir kuşa hayli yüklü miktarlarda para verdiğini duyuyoruz. Bunların fason duyumlar olma ihtimalı yada gerçek olma ihtimali nedir.?
    Çoğu fason o muhabetlerin. Bir kuşa 1 bin tl verilir ama bazısı 50 bin tlden filan bahsediyor. Çok saçma buluyorum abartı ve piyasayı şişirmek amaçlı yapılmış işler. O uçuk fiyatları çeken arkadaşlar çoğu kuşlarını sağdan soldan 5 10 tl alıyorlar ama yüzlerine ayıplarını vuramıyoruz. Sonuçta güvercin bu yarış atı değil ki uçuk fiyatlar verilsin.

Güvercin çokta pahallı bir zevk değil yani birde kuşçuların çok yalan söyledklerini duyuyoruz bu konuda neler söylemek istersiniz.?
    Kuşçularda yalan yok ama yalancı insan var onlarıda Allah ıslah etsin güvercin bir hobi pahalısı olmaz.

Kuşçuluk aleminde dostluklar nasıl peki.?
    Dostluklar cok sağlam oluyor. Muhabbet güvercin ile açılınca öylede devam ediyor. Tabiki sağlam olmayan da var ama o kadarda olacak.

Kuşçuluğun belli başlı kurallarından söz edermisiniz.?
    Çok kuralı var. Hangisinden başlasam bilmiyorum ama en doğru kuralı hakkıyla kuşu beslemektir.

Mesela tutulan kuş geri verilmez, iyi kuşçu iç lastik kullanmaz .Kuşu uçurmanın genel incelikleri varmıdır yoksa her kuşçunun kendine özgü bir stilimi vardır.?
    Her kuşçunun kendine özgü stili vardır. Teknik olarak herkesde vardır incelikler. Kuş uçurmanın genel niteliği var ama herkese göre değişir. Mesela ben yeni garip kusu gündüz uçurmam gece aksama doğru uçurum.Bende tuttuğum kuşu vermem dostum haricinde dostumunkini veririm gerisini vermem. İç lastik kullanıp kullanmama kuşçuya kalmış bişe ama bazen en kral kuşçu bile kullanıyor.

Peki hangi yöntemi kullanarak kuş tutuyorsunuz.?
    Genelde ölb vuruyorum ( ağ yani ) veya içeri sürerim inen kuşu.

Kuşçuluğu sanal aleme taşıma fikri nerden geldi.?
    Uzun zamandır tgyb deydim halende takılıyorum o siteye. Zaten güvercincilerin ilk sanal güvercin platforumu tgybdir. Sonra bir sitede biz kuralım dedik ve yola çıktık. Amacımız güvercinleri en iyi şekilde Türkiye ve Dünya’ya tanıtmaktır.

Kuşçular içinde kendinize rakip alabileceğiniz isimler varmı yada bir kuşçu olarak onun gibi olsam dediğiniz birileri oldumu hiç.?
    Olmadı dersem yalan olur. Uzun yıllardır tanıdığım CEVDET POLAT’ı sadece örnek alırım. Güvercin beslemesi ile abiliği ile on numara bir insandır. İnşallah onun gibi usta bir kuşçu olurum ilerde.

İnşallah. Güvercin dışında başka birşeylerde beslemektemisiniz.?
    Evet; köpek, balık, muhabet kuşu filanda var bende.

Maşallah. daha iyi bir kuşçu olmanız dileğiyle teşekkür ederim.Sohbetiniz çok güzeldi Fehmi Bey son olarak bize sizce iyi bir kuşçu nasıl olmalı söylermisiniz.?
    İyi bir kuşçu önce kendine sonra çevresine ve en sonda beslediği güvercinine saygılı olmalıdır.

2. DoganBeq

DoganBeq Active Member Üye

güzel röportaş için tşk ederim fehmi kardeşim inş bu röportaj bölümünü dahada genişleteçegiz

3. p a r s

p a r s New Member Üye

inşallah doğan daha güzel fikirlerimiz var ama zamanla olacak şeyler

4. AHMET ESEN

AHMET ESEN Active Member Üye

PARS ellerine sağlık fehmi kardeşimede vermiş oldugu içten cevaplar için çok teşekkürler..

5. p a r s

p a r s New Member Üye

teşekkürler abi sırayla herkesle yapacaz işallah

6. DoganBeq

ahmet bir ara senle röportaj edek:D

7. serhanbelli

serhanbelli Active Member Üye

Pars eline sağlık...

8. Supervisor

Supervisor Member Yönetim Üyesi

Röportaj için teşekkürler. Fehmi abinin de kuşçuluğunu öğrenmiş oldum. :p

9. AHMET ESEN

ederuk lo nolcak :D

10. p a r s

p a r s New Member Üye

doğan kaçmak yok herkesle yapacaz ama sana farklı sorular sorcam çok zor olcak :D :D :D :D

11. DoganBeq

her türlü sorulara acıgımdır:D lakin hobimin püf nokdalarını sölemem:D

12. AHMET ESEN

iyice terlesin şöle :d

13. DoganBeq

:D senide görrük:D ahmet hiç merak etme hem benim kuş hobim öle uzun yıllara dayan mıyo

14. p a r s

p a r s New Member Üye

doğan görürsün sen artık hobinimi fobinimi saklarsın bilemem :D:D:D

15. DoganBeq

16. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

pars emegine saglık. isteyen herkesle röportaj yapabiliriz. benim vermedigim cok sır var ilerleyen zamanlarda söylerim size.

17. p a r s

p a r s New Member Üye

eyvallah fehmi seninde emeğine sağlık takım işi bu tek başımıza yapmıyoruz :)

18. furkanahmet

furkanahmet Member Üye

Çok güzel bir röportaj olmuş fehmi beyin güvercine bakış açısın öğrenmiş olduk. Emeği geçen herkese teşekkürler.

19. urfalıkadir

urfalıkadir Member Üye

Fehmi kardaş röportaj için teşekkür ediyorum.

20. sedat02

sedat02 New Member Üye

elllerine zağlık arkadaşlar.

Sayfayı Paylaş