güvercin düdükleri

Konusu 'Bakım, Salmalar, Malzemeler' forumundadır ve guvercinurfa tarafından 3 Şubat 2009 başlatılmıştır.

1. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

"Güvercin uçuranlar, mevsim eğer kış ise, 10 veya 20 Pekin güvercinini bir güvercinliğe koyarlar kafesleri çatıya koyarlar içine de kara kargaya benzer bazı Pkin güvercinlerini bogul-Peking güvercinlerini ve alacalı karga (güvercin) sürülerini. "Beyaz kağıt oyun güvercini" olarak isimlendirilen meniz oyun güvercini ve "siyah pars oyun güvercinleri" diye adlandırılan iki veya üç çeşit oyun güvercini vardır. Bu oyun güvercinleri diğer güvercinlerden daha yüksekte uçarlar ve takla atarlar. Bir güvercin uçurucusunun 5 veya 10 güvercini bazen diğer uçurucunun güvercinleriyle karışır. Bu durumda güvercin uçurucu hemen buğday saçar ve tüm güvercinleri kafeste toplar ve bu güvercinleri beraberinde getirerek geride kalan güvercinleri toplar. Güvercin uçurucunun oraya getirdiği güvercinlerin kuyruklarında düdükleri de vardır. Düdükler kamıştan yapılır. Su kabağının ağzından incecik keserek kamışa benzer hâle getirirler ve bir yerinden de küçük bir dikdörtgen şeklinde delik açarlar. Güvercinler uçarken, hava bu delikten içeriye girer ve böylece ses çıkarır."

Edward Tryjaski
    Türk Çatılarında Güvercinler

Türklerde bu tür bir gelenek mevcut. Şu anda bu uygulama Uzakdoğu'da ve Çin'de hala kullanılıyor. Bunun yanı sıra ikinci dünya savaşı sırasında posta güvercinlerinin atmacalara yem olmaması için kuşlara benzer bir düdük takılmış ancak sonuç belirgin değil. Sanırım fazla bir yararı olmamış.

Yavuz İşçen yazısı

2. guvercinurfa

3. guvercinurfa

4. guvercinurfa

5. hacibes

hacibes New Member Üye

paylasim icin tesekürler fehmi bunlar ne ise yariyor onu anlamadim

6. guvercinurfa

7. guvercinurfa

8. guvercinurfa

9. guvercinurfa

10. guvercinurfa

11. guvercinurfa

gerekli acıklama üste var özcan okuyabilirsin

12. DoganBeq

DoganBeq Active Member Üye

fehmi eline saglık kardeşim ama bu düdüklerin urfada randıman tutacagını anmam karışmada düşünsene bunları hayvanı lefe yatırmışsın sanki helikopter indireçen:D

13. AHMET ESEN

AHMET ESEN Active Member Üye

bence mantıksız bişey ne işi var hayvanın üzerinde düdüğün eline sağlık fehmi denemek isteyenler olabilir..

14. guvercinurfa

dogan bunlar bölükte olmaz zaten garip ayılır lefte zilde ayılıyor görmüyonmu bunda hayda hayda ayılır

15. murat kaymak

murat kaymak New Member Üye

bu uzak dogulular ya çok aylak ınsanlar yada kafaları çok çalışıyo baksanıza gıvercınlere duduk tur yok çiptir yok bılmemne yav bunların hiçimi işi yok yav bırakın hayvanları kendi bildigine nasıl uçarsa uçsun düdüklü olunca heralde daha degerli he arkadaşlar ,ama yenede bence kendı saf güzelligi ni bozmamak lazım kendı fıkrım bu yönde .

16. mirocu sercan

mirocu sercan New Member Üye

elınıze saglıkkk

17. guvercinurfa

yorumlar için saolun

18. ibo

ibo Active Member Üye

türkiyede satılık varmı acaba takabilirmiyiz

Sayfayı Paylaş