Bengal İspinozu

Konusu 'Diğer Doğa kuşları' forumundadır ve guvercinurfa tarafından 1 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

Bengal İspinozu

Onlar için finchlerin bakıcı anneleri demek doğru olacaktır.Profesyonel yetiştiriciler gouldian'lar gibi yavrularına bakmayan kuşları beslerken kümeslerinde bengaller gibi mükemmel dadılarıda bulundurmalıdırlar.Bu kuşlara baktırabileceğiniz kuşlar sadece gouldianlarla sınırlı değildir.Dediğim gibi onlar mükemmel bakıcıdırlar ve finch ailesinden hemen her kuşa dadılık yapabilirler.Test etmeyi çok istememe rağmen kanarya yavrularıyla sınayamadım bengalleri.
    Yalnız tecrübelerim doğrultusunda söyleyebilirim ki pekte zorlanmayacaklardır.Sayı olarak ta iddialı konuşmak mümkündür. Kendi üretimim de birbirinden farklı günlerde çıkan 5 yavruyu birbirlerinden hiç fark olmadan küçük kalıp ezilmesine sebep olmadan eşit şekilde büyüttü.Birazda yumurta toplama metodu uygulanarak destek verilirse kendi iddiam olarak söylüyorum ki 7 yavruyu rahatlıkla büyütebilirler.
    ****Yumurta toplama metodu**** Kuşlar yumurtalarını her gün tek tek olmak üzere bırakırlar.Bu yüzden hepsini aynı anda değil de bazılarını daha önce ısıtmaya başlayacağından yavrularda sırayla çıkarlar.Bu sebeple de yavrular arasında boy farkı olur;büyükler küçüklerin altta kalmasına yeteri kadar beslenememesine ve ölmesine sebep olurlar.Kuşun her gün bıraktığı yumurta yuvalıktan dikkatle alınıp yerine yalancı bir yumurta konulur.Gerçek yumurtalar küçük bir kapta biraz pamuğun üstünde oda sıcaklığında 5 gün kadar dayanabilirler.Her gün tekrar edilen bu işlem kuşun 4. yumurtayı yapmasıyla son bulur.Diğer 3 yalancı yumurta alınıp gerçekler koyulur kuş en azından bu ilk 4 yumurtayı aynı gün ısıtmaya başlayacağından yavrular aynı gün çıkarlar ve telef olma ihtimali azalır.Daha fazla yumurta yapması da çok önemli değildir.En azından 1 ile 5 arasında veya 6 arasında 4-5 gün fark değil de 1-2 gün fark olacaktır.Buda ortalama bir kuş için bile sorun değildir ki bengaller için hiç değildir.
    Besin olarak zebra finchlere kullandığınız aynı karışımı kullanabilirsiniz.Yani beyaz darı,sarı darı,kuş yemi gibi.Tek bir farkla zebraların kolayca açıp yiyemediği yulafa societyler bayılırlar ve kolaylıkla yerler.Hatta o kadar akıllıdırlar ki gagalarının arasında sıkıca tutup suluğa batırıp çıkartarak yumuşamasını ve daha kolay açılmasını sağlarlar. Yaşam koşulları da zebralarınkiyle benzerlik gösterir.Yalnız zebra finchler küçük bir kafeste bile kolayca ürerlerken; üreyip yavru yetiştirme işini aşırı kolay bir şekilde başardığını anlatmaya çalıştığım societyler uygun ortam olmadığını düşünürlerse çiftleşme faaliyetlerine bile yanaşmazlar.Burada yine kendi tecrübelerimle bir örnek vermek istiyorum.Benim bengallerim de normal boy bir kafeste dururken ve henüz yulafa bayıldıklarını keşfetmemişken en ufak bir yuva kurma faaliyeti göstermiyorlardı. Bengallerin böyle olmadığını bildiğimden şaşırıyordum.Ancak çift hane olarak kullanılan 4 yemlikli 4 kapılı salmalardan birinin içine gerçek dallardan tünekler hazırlayıp diğer finchlerden ayrı olarak bu kafese sadece onları koyduğumda ve de meyve ,yeşillik,yulaf ihtiyaçlarını bolca karşıladığımda anında yuva ördüler ve 5 yumurta yaparak 5inide çok sağlıklı olarak büyüttüler.Diğer bir çok finchin aksine bengalleri eşleşme sürecine hazırlayabilmek için canlı yem sunmanıza gerek yoktur. Biraz utangaç kuşlar olduklarından diğer finchlerden ayrı rahat edebilecekleri mümkün olduğunca doğal bir kafes bol meyve,yeşillik,yulaf verildiğinde anında sonuç alabilirsiniz.Artık kuluçka vaziyetine geçtiklerinde kendi yumurtalarına baktırmak veya da yavru almak istediğiniz değerli başka bir kuşun aynı dönemde yumurtlanmış yumurtlarına mı baktıracağınız size kalmış bir şeydir.Banyo yapmak onlar için çok önemlidir.Hemen her gün banyo vermeseniz bile suluk yardımıyla da olsa banyolarını yaptıklarını görebilirsiniz.Ancak kuluçka döneminde ince ağızlı suluk kullanarak ıslanmalarını engellemeyi unutmayın.Aksi takdirde yumurtalara zarar verebilirler ıslak vücutlarıyla kuluçkaya giderek.Kuluçka süreleri 14-15 gün kadardır.Zebra finchlerin ne kadar iyi kuluçka yaptıklarını biliyoruz ve belirtmek istiyorum ki bengaller onlardan çok daha iyi kuluçka yapıyorlar.Ben 3 yumurtadan sonra yumurtaları hiç göremedim daha önceki seferde 4 yumurta yaptıklarını bildiğimden neden yumurta sayısının düştüğüne bile üzüldüm ama zaman geçip de zorda olsa yavruları gördüğümde 5 yavru olduğunu gördüm yuvada.Bundan önceki zaman diliminde yumurtları hiç göstermeyecek kadar iyi nöbetleşe bir kuluçka yaptılar.Sık sık yuvadan yavru düşüren zebraların aksine daha fazla yavruları olmasına rağmen hiç yavru düşürmeyen bengallerin zamanla sahiplerine de alışabildiğini belirtmek gerekir.Rutin bir ilgi alaka gösterilerek bu sevimli ama çekingen kuşları elinizden yem yer hale getirebilirsiniz.
    Son olarak bengallerde cinsiyet ayrımına da değinelim.En belirgin ayrım erkeğin ötüşüdür.Hızlı hızlı vücudunu dikleştirip gerginleştirerek öter erkek.Genellikle dişisine kur yapmak için kullanır bu ötüşünü.Dişide böyle bir ötüş gözlenmez.Birde vücut desenlerinde ufak farklılıklar vardır.Erkeklerde societylerin bütün karnında bulunan balık pulu görünümündeki desen göğüsün hemen altında son bulup bunları yerini beyaz tüyler alır.Dişilerde komple balık pulu desen mevcuttur.Ancak yine de en kesin yöntem ötüşlerini takip ederek bir ayırım yapmaktır.Birkaç resim ekleyerek bitiriyorum yazımı bu resimler ve siteye eklenen videolardan bu kuşları daha iyi tanıma imkanı bulabilirsiniz.
    Kaynak :
    www.finch-tr.com
    [​IMG] [​IMG]

2. DoganBeq

DoganBeq Active Member Üye

aydınlatıcı bilgiler için tşkler

3. serhanbelli

serhanbelli Active Member Üye

Bilgiler için tşkler...

4. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

ben teşekkür ederim